Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokazali, jak żyją ludzie bez domu

Joanna Piechuta [email protected]
Dariusz Kwieciński (z lewej), fotograf ze Stalowej Woli, fachowym okiem ocenia prace młodych adeptów tej sztuki.
Dariusz Kwieciński (z lewej), fotograf ze Stalowej Woli, fachowym okiem ocenia prace młodych adeptów tej sztuki. J. Piechuta
Każdy może stracić dach nad głową. Dziś obchodzimy światowy dzień bezdomnych.

Obdarci, pijani, brudni - tak najczęściej kojarzą się bezdomni. Stowarzyszenie fotograficzne Animus, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Towarzystwo imienia Świętego Brata Alberta w Stalowej Woli chcą obalić ten stereotyp. Realizują w tym celu ciekawy projekt.

- Chcemy pokazać, że taka osoba to też człowiek - mówi Andrzej Szostek, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej.

KONKURS, WYSTAWA, FILM
Projekt składał się z dwóch etapów. Był konkurs fotograficzny, skierowany do uczniów szkół średnich, a następnie wystawa prac i pokaz filmu o bezdomnych.
Młodzi amatorzy fotografii doskonale poradzili sobie z tym trudnym tematem.
Na zdjęciach można było zobaczyć kromkę chleba za starym oknem, zniszczony but na pieńku, wnętrze altanki działkowej pokazane przez wizjer, zestawienie dwóch domów - kościoła i altanki. To tylko niektóre pomysły uczestników konkursu fotograficznego "Oblicza bezdomności" na pokazanie tego problemu.

- To temat bardzo trudny dla profesjonalisty, a co dopiero dla młodzieży, ale poradziła sobie z nim aż za dobrze - stwierdza Krzysztof Celuch, ze Stowarzyszenia Fotograficznego Animus, członek jury. - Na zdjęciach nie ma bezdomnych, jest tylko jedno, osoby, która stoi tyłem. Młodzież świetnie zrozumiała, że fotografowanie twarzy tych ludzi może być dla nich przykre.
TRZEBA O TYM WIĘCEJ MÓWIĆ
Niestety, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, bo do nich był skierowany konkurs, chyba przestraszyli się tego tematu, zgłosiło się tylko sześciu uczestników. Jednak doskonale go zrozumieli, zdjęcia były na wysokim poziomie, jak oceniło jury.
- Bardzo zaskoczyły nas pomysły na zdjęcia - mówi Andrzej Szostek.

Andrzej Szostek podkreśla, że to zjawisko jest trudne do zdiagnozowania i oszacowania. Wielu z tych ludzi przebywa w różnych miejscach. Z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli korzysta około 40, w schronisku Świętego Brata Alberta jest 25 miejsc i prawie wszystkie są zajęte. Jednakże są i takie osoby, które nie korzystają z pomocy żadnej instytucji, mają rentę, czy emeryturę.
"SIE MASZ WIKTOR"
Wczoraj podczas wernisażu wystawy prac uczestników konkursu fotograficznego odbył się pokaz filmu "Sie masz Wiktor". Wyreżyserował go kierownik schroniska dla bezdomnych we Wrocławiu. Film pokazuje prawdziwe historie trzech bezdomnych. Jeden z nich już się usamodzielnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie