Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty nie wystarczą

Zdzisław Surowaniec
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. 1 Sierpnia w Stalowej Woli.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. 1 Sierpnia w Stalowej Woli. Z. Surowaniec
Mamy za dużo warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Brakuje za to zakładu aktywizacji zawodowej.

W trzech zakładach terapii zajęciowej przebywa 120 osób. - To tyle, ile jest w Krakowie - podlicza Ewa Ziajko, kierownik zakładu przy ul. 1 Sierpnia. - Tak duża liczba warsztatów nie jest powodem do specjalnego zadowolenia. Podopieczni przebywają tu przez długie lata. Tymczasem obowiązuje wymóg z ustawy przyjętej w 2004 roku, aby po trzech latach uczestnik warsztatów opuszczał je i korzystał z innych sposobów przystosowania do życia i podjęcia pracy zarobkowej.

BEZ SZCZEBLA

- Należy dążyć do tego, aby w Stalowej Woli powstał środowiskowy dom samopomocy dla osób upośledzonych intelektualnie albo hostel z całodobową opieką - uważa Tomasz Brymora, naczelnik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Najlepiej by było, gdyby powstał Zakład Aktywności Zawodowej. Trafiali by tam uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej. Kolejnym szczeblem w przystosowaniu osób niepełnosprawnych intelektualnie do życia byłby zakład pracy chronionej.
Każdego roku szkołę zawodową przy Zespole Szkół Specjalnych w Stalowej Woli opuszcza około 30 osób. Przychodzą do warsztatów i zostają tu na wiele lat. W naszym regionie nie ma bowiem dla nich kolejnego szczebla rozwoju. - Od lat mówię o tym, że nie ma u nas ośrodka, który zapewniałby ciągłość nauki zawodu i umożliwiał podjęcie pracy zarobkowej osobom niepełnosprawnym umysłowo - przypomina Ewa Ziajko.

SĄ PIENIĄDZE
Wojewoda ustalił, że na opiekę nad jednym niepełnosprawnym przyuczanym do zawodu można otrzymać dofinansowanie w wysokości 866 zł na miesiąc. Najbardziej pożądanym partnerem dla wojewody byłaby gmina, która jest bogatsza od powiatu i może przystosować na ten cel budynek.
Czas nagli, aby nie przekraczać wymogu trzech lat przebywania uczestnika w warsztatach. Ważne jest to przede wszystkim dlatego, żeby korzystali z innych form przystosowania do życia i mogli na siebie zarobić, nie korzystając z niczyjej łaski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie