Rewelacja w muzeum

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jeden z obrazów Siemiradzkiego na wystawie w muzeum w Stalowej Woli.

  Jeden z obrazów Siemiradzkiego na wystawie w muzeum w Stalowej Woli. ©Z. Surowaniec

  Obrazy Henryka Siemiradzkiego w Stalowej Woli. Wystawa będzie prezentowana tylko w tym mieście.
  Jeden z obrazów Siemiradzkiego na wystawie w muzeum w Stalowej Woli.

  Jeden z obrazów Siemiradzkiego na wystawie w muzeum w Stalowej Woli. ©Z. Surowaniec

  W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli kolejna rewelacyjna wystawa. Obejrzeć tu można obrazy znakomitego malarza Henryka Siemiradzkiego. Część prac pochodzi z Lwowskiej Galerii Sztuki. Nie widziano ich w Polsce od kilkudziesięciu lat.

  Wystawa będzie prezentowana tylko w Stalowej Woli. Ma możliwość stać się wydarzeniem kulturalnym głośnym na całą Polskę. Jak podkreśla Anna Król, krakowski muzealnik, obrazy Siemiradzkiego zachwycają cudowną plastyką, barwą.
  Artysta na większości płócien pokazuje antyczny świat, ale będący w jego wyobraźni. Są to obrazy prześwietlone cudownym słońcem, blaskiem, pogodą. W tej scenerii nawet brzydkie twarze kobiet wyglądają bosko pięknie. - Prace Siemiradzkiego osiągają kolosalne sumy na aukcjach - zapewnia Anna Król.

  Polski artysta

  Polski artysta


  Henryk Siemiradzki urodził się w październiku 1843 roku. Pomimo iż urodził się pod Charkowem, w rodzinie carskiego oficera, studiował w Uniwersytecie Charkowskim (biologię) i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (malarstwo), a potem przez wiele lat mieszkał w Rzymie, swym postępowaniem sprawiał, że jego polskość nie budziła wątpliwości, zaś po śmierci spoczął w panteonie sławy na krakowskiej Skałce.  KRYTYCY WYBRZYDZALI
  Na Siemiradzkiego wybrzydzali krytycy, ale publiczność uwielbiała jego obrazy. Jest jednym z nielicznych polskich twórców, którzy zrobili prawdziwie wielką międzynarodową karierę. Nieprzebrane tłumy przychodziły oglądać jego obrazy, podziwiali je i kupowali między innymi członkowie monarszych rodów Rosji, Austrii i Włoch. Osiągnął ogromną sławę i wysoki status majątkowy, znacznie przewyższając pod tym względem malarzy, których prace osiągają dziś ceny liczone w milionach dolarów (m.in. impresjonistów).

  Szczególny zachwyt wywoływały monumentalne płótna, takie jak "Pochodnie Nerona" (był zaczynem dla powstania Muzeum Narodowego w Krakowie) czy "Dirce chrześcijańska" oraz kurtyny namalowane dla teatrów Krakowa i Lwowa. Chociaż prezentował niezmienne przywiązanie do klasycznych kanonów, wypracował własny rozpoznawalny styl.

  WSZYSTKIE PRACE Z LWOWSKIEJ GALERII SZTUKI
  Wystawa w stalowowolskim muzeum stwarza miłośnikom sztuki niepowtarzalną okazję do wyrobienia sobie własnego zdania na temat Siemiradzkiego i jego twórczości. Zaprezentowane zostaną tu bowiem wszystkie prace znajdujące się w Lwowskiej Galerii Sztuki oraz nieznane szerzej dzieła z polskich muzeów i kolekcji prywatnych.

  Ekspozycja stanowi element polsko-ukraińskiego projektu, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Program Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina - INTERREG IIIA /TACIS CBC 2004-2006.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć