Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzemieślnicy giną w przepisach

Zdzisław Surowaniec
Gratulacje dla Danuty Hlawacz, która otrzymała srebrny Medal im. Jana Kilińskiego.
Gratulacje dla Danuty Hlawacz, która otrzymała srebrny Medal im. Jana Kilińskiego. Z. Surowaniec
Niełatwo prowadzić własny interes. Ciągle zmienia się prawo, brakuje rąk do pracy .

143 zakłady

143 zakłady

Do Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli należą właściciele 143 zakładów ze Stalowej Woli i Niska. To o siedem mniej niż przed rokiem. W 88 zakładach zawodu uczy się 297 uczniów, z których 253 chodzi do szkół zawodowych, a reszta korzysta z kursów dokształcających. Najwięcej uczniów uczy się w zawodach piekarz, fryzjer, cukiernik, sprzedawca, mechanik pojazdowy, blacharz. Po jednym uczy się zawodu kucharza, ślusarza i stolarza.

Przedsiębiorcy są rozgoryczeni coraz większymi trudnościami, jakie wymaga prowadzenie biznesu. - Mimo zapewnień władzy o poprawie, żyje nam się coraz trudniej - twierdzi Antoni Kłosowski, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli.

- Jako samorząd cechu widzimy trudną sytuację rzemiosła i drobnej wytwórczości. Mimo stałych zapewnień władzy o ułatwieniach dla prowadzenia biznesu, żyje nam się coraz trudniej. Giniemy w gąszczu szybko zmieniających się przepisów. Nie zauważamy, aby były podejmowane jakiekolwiek decyzje z myślą o nas - powiedział Antoni Kłosowski podczas Walnego Zgromadzenia Członków Cechu.

Odznaczenia dla zasłużonych

Odznaczenia dla zasłużonych

Podczas Walnego Zgromadzenia wręczone zostały odznaczenia. Maria Kluk otrzymała złoty Medal im. Jana Kilińskiego, Danuta Hlawacz, Czesław Jeż i Anna Jaworska-Rędzio srebrny Medal im. Jana Kilińskiego. Honorową Odznakę Rzemiosła dostali Mieczysław Gieraszek i Radosław Dziubek, a srebrną odznakę "Za Zasługi dla Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach" - Leszek Bajek, Zbigniew Koczwara, Jan Warwas, Ryszard Szczęch.

BRAKUJE MŁODYCH
Na dodatek przedsiębiorcom brakuje rąk do pracy, bo młodzi uciekają na Zachód. - A my jako pracodawcy mamy coraz mniej pieniędzy na modernizację zakładów, czy wynagrodzenia dla pracowników - dodał Antoni Kłosowski.

Korzyścią z przynależności do cechu jest możliwość uczestnictwa w kursach bhp, dostępu do lekarza wydającego orzeczenia o możliwości podejmowania pracy, prowadzenia dokumentacji ZUS-owskiej, prowadzenia dokumentacji na wypłaty mistrzom refundacji za szkolenie uczniów, korzystania z porad radcy prawnego, bezpłatnych szkoleń dla rzemieślników. Członkowie cechu korzystają z własnego budynku ze świetlicą. Dużym nakładem kosztów jest on remontowany.

KATALOG POMOŻE
Najnowszą inicjatywą cechu są przygotowania do wydania katalogu prezentującego rzemieślników i przedsiębiorców z powiatów niżańskiego i stalowowolskiego.
- Ułatwi to znalezienie biznesmenom nowych partnerów do współpracy - ma nadzieję Antoni Kłosowski.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie