Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz "Biskupa Solidarności"

Zdzisław Surowaniec
Biskup Edward Frankowski na uroczystej sesji naukowej.
Biskup Edward Frankowski na uroczystej sesji naukowej. Z. Surowaniec
Biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski skończył siedemdziesiąt lat. Jest rówieśnikiem Stalowej Woli.

Jubileuszowe urodziny ten niezwykły kapłan obchodził podczas uroczystej sesji naukowej.

Wielka aula Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli ledwie pomieściła wszystkich chętnych, którzy przybyli na sesję. Uroczystość zorganizowana została z okazji trzech rocznic - siedemdziesięciolecia urodzin biskupa, czterdziestolecia pracy duszpasterskiej i piętnastolecia posługi w diecezji.

LEGENDARNY KAPŁAN

Gościem był legendarny kapłan arcybiskup senior diecezji przemyskiej Ignacy Tokarczuk. Za opór, jaki stawiał władzy komunistycznej, nazwany został "księciem niezłomnym". Wspomniał, że kiedy został biskupem, za cel postawił sobie podważyć prawo, które było bezprawiem i przełamać w ludziach barierę strachu.

Zapewnił, że w swojej pracy miał w księdzu Frankowskim wiernego, oddanego, inteligentnego współpracownika. Ks. Frankowski trafił do Stalowej Woli, gdzie "komunizm uwił gniazdo" - jak to określił abp Tokarczuk. - Cieszę się, że Stalowa Wola tak bardzo czci swojego biskupa. Oddajcie mu hołd i cześć - zachęcił, czym wywołał łzy w oczach jubilata.
Bp Frankowski odwdzięczył się zapewnieniem, że pasterz przemyski był dla niego murem, o który mógł się oprzeć. - Bez was, bez tego społeczeństwa nic bym nie zrobił - zapewnił.

CZĘŚĆ DUCHOWA MIASTA

- Ksiądz biskup Edward Frankowski nadał Stalowej Woli nowy charakter - ocenił jubilata ordynariusz sandomierski bp Andrzej Dzięga. - Eugeniusz Kwiatkowski zadbał o materialny byt miasta, a biskup Frankowski o część duchową - stwierdził wiceprezydent Franciszek Zaborowski.

Kolejne osoby wyliczały zasługi biskupa Frankowskiego, jakim było utworzenie filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozbudowa obiektów sakralnych, liczne inicjatywy kulturalne, wspieranie "Solidarności", za co nazwany został "biskupem Solidarności". Był pod stałą obserwacją esbeków, jednak jego teczka została zniszczona.

Podczas sesji rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Stanisław Wilk wręczył biskupowi Frankowskiemu medal za zasługi dla tej uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie