Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona strzałka rozwiąże korki

Zdzisław Surowaniec
Ta świecąca strzałka z sygnalizatora na skrzyżowaniu Alej Jana Pawła II i ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli ze-zwala na bezkolizyjny, bezwarunkowy skręt w prawo i świeci się tylko kilka sekund. Niedługo do słupa będzie można przymocować strzałkę zezwalającą na warunkowy skręt w każdej chwili.
Ta świecąca strzałka z sygnalizatora na skrzyżowaniu Alej Jana Pawła II i ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli ze-zwala na bezkolizyjny, bezwarunkowy skręt w prawo i świeci się tylko kilka sekund. Niedługo do słupa będzie można przymocować strzałkę zezwalającą na warunkowy skręt w każdej chwili. Z. Surowaniec
Będzie można łatwiej i szybciej przejechać przez nasze coraz bardziej zatłoczone skrzyżowania.

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców. Po pięciu latach od likwidacji zielonych strzałek na skrzyżowaniach, zostały przywrócone. Poprawi to płynność jazdy.
Wprowadzenie zielonej strzałki to zasługa ówczesnego ministra infrastruktury Marka Pola. W 2003 roku "urządził" nas rozporządzeniem, które zakazało warunkowego skręcania w prawo. Efekt był taki, że nawet kiedy taki manewr nikomu nie zagrażał, nie można było opuścić skrzyżowania. Tworzyły się korki, z długą kolejka aut.

ZNIKAJĄCE ZNAKI

Kiedy zakaz instalowania zielonych strzałek wszedł w życie, drogowcy albo odkręcali strzałki, albo je zasłaniali czarną folią. Strzałki znikały przy okazji wymiany sygnalizacji świetlnej. Przed dwoma tygodniami ministerstwo infrastruktury zmieniło rozporządzenie dotyczące stosowania na skrzyżowaniach zielonych strzałek. Dzięki nowym przepisom jest szansa, że znowu powrócą one w większej liczbie na polskie drogi, a tym samym choć częściowo rozładują się korki. Będzie je można montować już za dwa tygodnie, kiedy rozporządzenie wejdzie w życie.

Strzałki są dobrze wspominane. Na szczęście nasze ministerstwo infrastruktury posłuchało głosów nie tylko samych kierowców, ale również służb drogowych, według których zniesienie strzałek na kolizyjnych skrzyżowaniach wcale nie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa. Co ciekawe, w momencie, kiedy w Polsce następował odwrót strzałek, za naszą zachodnią granicą w Niemczech zaczęto wprowadzać takie rozwiązanie, jako ułatwiające znacznie ruch miejski.

DOPUSZCZALNY SKRĘT

Jak możemy wyczytać w komunikacie ministerstwa infrastruktury "28 marca zostało podpisane rozporządzenie, które umożliwia m.in. dalsze stosowanie na skrzyżowaniach sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką (sygnalizatorów S-2), tzw. "zielonej strzałki".

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wejdzie w życie po upływie 30 dni od jego ogłoszenia".

Ponadto uproszczono przepisy umożliwiające stosowanie sygnału kierunkowego S-3 oraz uwypuklono wymóg zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony.

BEZ WYTYCZNYCH

Czy zielone strzałki, zezwalające na warunkowy skręt w prawo przy czerwonym świetle na wprost, szybko wrócą na nasze skrzyżowania? Może być różnie. Każde miasto, każde skrzyżowanie, ma swoją specyfikę i wszystko zależy od oceny fachowców.

Czesław Łopucki, kierownik rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rejon w Nisku, mówi wprost, że nie otrzymał jeszcze żadnych wytycznych w sprawie zielonych strzałek. A jak otrzyma, to z przywracaniem strzałek wszystko będzie zależało od oceny czy nie dojdzie do kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie