Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola ma kontrakt z wojskiem

Zdzisław Surowaniec
Podpisanie kontraktu na kupno pierwszych pięciu Langust, od lewej przewodniczący Rady Nadzorczej huty Ryszard Kardasz, gen. Sławomir Szczepaniak, prezes huty Krzysztof Trofiniak. Z tyłu Antoni Rusinek.
Podpisanie kontraktu na kupno pierwszych pięciu Langust, od lewej przewodniczący Rady Nadzorczej huty Ryszard Kardasz, gen. Sławomir Szczepaniak, prezes huty Krzysztof Trofiniak. Z tyłu Antoni Rusinek. Z. Surowaniec
Huta Stalowa Wola podpisała kontrakt z wojskiem na partię wyrzutni rakietowych.

Dobra wiadomość dla pracowników Huty Stalowa Wola zajmujących się produkcją zbrojeniową. Przedstawiciele polskich sił zbrojnych podpisali we wtorek kontrakt na dostawy wyrzutni rakiet Langusta, produkowanych w HSW.

W ciągu trzech lat należące do huty Centrum Produkcji Wojskowej dostarczy armii 36 zestawów zmodernizowanych wyrzutni artyleryjskich na podwoziu jelcza. Rocznie zwiększy to obrót finansowy huty o 30 mln zł.

KRĘTA DROGA

- Dotarliśmy do celu. Droga do modernizacji wyrzutni artyleryjskiej była kręta i wyboista. Pięć wyrzutni rakiet Langusta, jakie przekazujemy dziś wojsku, to początek nowej współpracy - stwierdził na spotkaniu z wysokiej rangi przedstawicielami Wojska Polskiego dyrektor Centrum Produkcji Wojskowej, Antoni Rusinek. Zapowiedział dalsze prace nad modernizacją Langusty, w wersji wynoszącej pojedyncze rakiety dalekosiężne.

- Po siedmiu latach posuchy, wojsko kupuje od nas sprzęt wojskowy. To dla nas dobry interes, choć skala na razie jest niewielka - powiedział prezes huty Krzysztof Trofiniak. - Zrobiliśmy mały krok, ale ostrożność przy tego typu przedsięwzięciach jest zrozumiała - dodał.
STABILNA PRACA

Połowa siły ogniowej Wojska Polskiego to właśnie wyrzutnie artyleryjskie o symbolu BM-21, niegdyś zwane "katiuszami". Zmodernizowanie ich do super nowoczesnych wyrzutni Langusta to nadzieja huty na wiele lat zamówień od wojska. A dla pracowników to nadzieja na stabilną pracę i dobre zarobki. - Huta gwarantuje, że wyrzutnie będą modernizowane w terminie i że będą dobre jakości zapewnił przewodniczący Rady Nadzorczej huty Ryszard Kardasz.

Entuzjastycznie o Langustach wypowiadali się przedstawiciele wojska. - To kolejna udana konstrukcja. To początek dobrej współpracy wojska z hutą. To także oznaka odrodzenia polskiego przemysłu obronnego - mówił gen. Sławomir Szczepaniak, dyrektor Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON.

PRECYZJA STRZELANIA

- Ta broń spełnia nasze oczekiwania jeśli chodzi o precyzję strzelania, zasięg i mobilność - zapewnił płk Marek Skubiszewski, szef wojsk rakietowych i artyleryjskich.

Wyrzutnia rakiet Langusta ma 40 luf o kalibrze 122,4 mm. Zasięg strzelania to 42 km dla pocisków z głowicą odłamkową burzącą.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie