Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Docenili strajk 1988 roku w Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Wystawa z okazji 20-lecia strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola, w auli Wydziału Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.
Wystawa z okazji 20-lecia strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola, w auli Wydziału Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Z. Surowaniec
Protest sprzed dwudziestu lat w Stalowej Woli coraz mocniej przebija się do społecznej świadomości.

- Doceniono znaczenie strajku "Solidarności" Huty Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku - stwierdził z satysfakcją Bogusław Kopacz, zajmujący się kontaktami z prasą w Regionie NSZZ "Solidarność" Ziemia Sandomierska w Stalowej Woli.

Znaczenie strajku, nazywanego "ostatnim gwoździem do trumny komunizmu", z dużym trudem przebijało się przez lata do ogólnopolskiej świadomości. Obchodzona w tym roku dwudziesta rocznica tego wydarzenia była okazją do stwierdzenia, że jest z tym coraz lepiej. Stalowa Wola, jako miejsce mocnego oporu przeciw władzy komunistycznej była wiele razy wymieniana podczas różnych ważnych uroczystości i w prasie centralnej.

PAMIĘTNY ZRYW

Jak przypomina Bogdan Kopacz, metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej 31 sierpnia podczas uroczystości w Gdańsku powiedział: - Przywołujemy tamten czas - 16 miesięcy wolności i dramat stanu wojennego - więzienia, internowania, wyrzucania z pracy, próby łamania sumień. Także ten zryw sprzed dwudziestu laty, z pamiętnego sierpnia 1988 - strajki w Gdańsku, Nowej Hucie, Stalowej Woli, w kilkunastu kopalniach Śląska - który utorował przyspieszył upadek zbankrutowanej ideologii i systemu.

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności Prezydent RP Lech Kaczyński odsłonił tablicę upamiętniającą protest robotników i studentów w 1988 r., z napisem: "W XX rocznicę strajków w Gdańsku, Nowej Hucie, Stalowej Woli, Wrocławiu, Szczecinie, na Dolnym i Górnym Śląsku, które przyspieszyły drogę do wolnej Polski".

PREZYDENT PAMIĘTAŁ

W dniu 2 września 2008 r. w Szczecinie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Zarejestrujcie nam "Solidarność" Strajk sierpniowy w Szczecinie 1988 roku". Jak podkreślił prezes IPN Janusz Kurtyka w odczytanym liście, to wtedy w Szczecinie, Jastrzębiu, Trójmieście i Stalowej Woli mieszkańcy i robotnicy "po raz kolejny upomnieli się o swoje prawa". Podczas konferencji Marcin Bukała z IPN w Rzeszowie wygłosił wykład "Strajk Huty Stalowa Wola w sierpniu 1988 r."

Informacja "Obchody XX rocznicy Strajków "Solidarności" w Hucie Stalowa Wola" została umieszczona na stronie Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W notatce zawarto informację o odznaczeniu "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej" Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Wiesława Turasza i Wiesława Wojtasa, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Marię Barwińską, Władysława Liwaka, Romana Sudoła, Czesławę Szpytmę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie