Kremówki i modlitwa za naszego papieża

  Kremówki i modlitwa za naszego papieża

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Zbiórka pieniędzy przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

  Zbiórka pieniędzy przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. ©Z. Surowaniec

  W Stalowej Woli modlono się o beatyfikację Jana Pawła II, zbierano pieniądze dla ubogich uczniów.
  Zbiórka pieniędzy przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

  Zbiórka pieniędzy przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. ©Z. Surowaniec

  Wczorajsza niedziela była Dniem Papieskim. Obchodzona po raz ósmy, poprzedza trzydziestą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, jaka wypada 16 października. Ten z kolei dzień nosi nazwę Dnia Papieża Jana Pawła II.
  Z okazji Dnia Papieskiego odczytany został wczoraj we wszystkich kościołach podczas mszy świętych list Episkopatu. Biskupi przybliżyli pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II i jego znaczenie dla Kościoła. Hasłem tegorocznego świętowania jest "Jan Paweł II - wychowawca młodych".

  PAPIESKIE REFLEKSJE

  Ten dzień sprzyja refleksjom na temat tego kim był papież, który wpłynął na losy świata. To właśnie Jemu przypisuje się udział w rozpadzie komunizmu, to Jemu Polacy zawdzięczają to, że stawili czoła przeciwnościom i doprowadzili do zmiany ustroju.
  Dziś nie ma miasta czy wsi, gdzie by nie stały pomniki Jana Pawła II. Szkoda tylko, że niewiele z nich ma prawdziwie artystyczne walory, jak pomnik przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.

  Oprócz refleksji Dzień Papieski przyczynia się do konkretnej pomocy tym, których papież nazwał "żywym pomnikiem Jana Pawła II". To z inspiracji Jego nauczania zrodziło się "Dzieło Nowego Tysiąclecia", które Episkopat Polski powołał do życia, by mogło wspierać niezamożną, a zdolną młodzież, pochodzącą z małych miast a zwłaszcza ze wsi, dotkniętych kiedyś błędną polityką rolną, co odciskało się na całych pokoleniach Polaków.

  Po mszach zbierane były wczoraj do puszek pieniądze na Fundację, co stało się już tradycją. Dziś Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" otacza opieką stypendialną przeszło dwa tysiące młodych Polaków: gimnazjalistów, licealistów i studentów.

  PAPIESKIE CIASTKO

  Wśród imprez towarzyszących Dniu Papieskiemu chyba najbardziej oryginalny pomysł ma dziekan ks. Jerzy Warchoł, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
  Dla wiernych, a szczególnie dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 12 imienia Jana Pawła II, odprawi w najbliższy czwartek mszę świętą o godzinie 10. Po niej każde dziecko dostanie… po kremówce!

  - Zamówiłem 530 kremówek w dwóch cukierniach - przyznał ks. Jerzy. - Nauczycieli zaproszę na obiad i na kremówki na plebanię - dodał. Kremówki to nawiązanie do ulubionego ciastka Karola Wojtyły, który podczas pielgrzymki do Wadowic wspominał, jak z przyjaciółmi chodził do cukierni.

  W bazylice w Stalowej Woli na Dzień Jana Pawła II zaplanowano występ Krzysztofa Kolbergera, z recytacją papieskiego "Tryptyku rzymskiego". Jednak występ odbył się dziesięć dni wcześniej, bo miał wolny tylko taki termin.

  FILM O PAPIEŻU

  Imponująco wyglądać będą obchody papieskiej rocznicy w Nowej Dębie. Od czwartku przez cztery dni po wieczornych mszach świętych organizowane będą kolejno - akademia z udziałem zespołów artystycznych, koncert "Pamięci Jana Pawła II", akademia "Maryja w życiu Jana Pawła II", występy uczniów gimnazjum.
  W rocznicę wyboru Stolicę Piotrową "Papieskie zamyślenia" zorganizuje Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.

  Na finał odbędzie się "pochód światła". Od piątku natomiast na ekrany 180 kin w całej Polsce wchodzi film "Świadectwo", na podstawie książki kard. Stanisława Dziwisza i G. Svidercoschi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć