Będziemy podróżować na skrzydłach czy po torach?

  Będziemy podróżować na skrzydłach czy po torach?

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Uczestnicy konferencji, przemawia marszałek Zygmunt Cholewiński.

  Uczestnicy konferencji, przemawia marszałek Zygmunt Cholewiński. ©Z. Surowaniec

  W Stalowej Woli rozmawiano na temat komunikacji na północy Podkarpacia.
  Uczestnicy konferencji, przemawia marszałek Zygmunt Cholewiński.

  Uczestnicy konferencji, przemawia marszałek Zygmunt Cholewiński. ©Z. Surowaniec

  Co warto rozwijać w naszym regionie - transport kolejowy, drogowy czy lotniczy? Rozmawiano o tym w poniedziałek w Stalowej Woli na konferencji zorganizowanej przez poseł Renatę Butryn, marszałka Zygmunta Cholewińskiego i prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka.

  Była okazja, aby usłyszeć co kto ma do powiedzenia na temat transportu. Rewelacyjnych informacji nie było, drogowców i kolejarzy łączyło jedno - nie ma pieniędzy, a gdyby były można by więcej budować.

  PRZEWOZY REGIONALNE

  Kolejarze zasugerowali, że skoro Podkarpacie świetnie sobie radzi z pozyskiwaniem unijnych pieniędzy, więc samorząd mógłby zadbać o kolej. - Kolej to nie jest zadanie własne województwa - odparował marszałek Cholewiński.

  Nowością była informacja, że 9 grudnia dojdzie w Warszawie do podpisania umowy konwentu marszałków z rządem, która oznaczać będzie "usamorządowienie przewozów regionalnych". Samorząd stanie się właścicielem regionalnej komunikacji kolejowej. - Ale jak piętnaście zakładów poradzi sobie ze zgraniem połączeń? - miał wątpliwości Jerzy Churowicz, dyrektor zakładu przewozów regionalnych w lubelskim oddziale.

  Marszałek Cholewiński przedstawił plany rozwoju międzynarodowego lotniska w Jasionce. 90 procent kosztów tego przedsięwzięcia ma pokryć Unia. Na temat lotnictwa głos zabrał prezydent Andrzej Szlęzak. Jego zdaniem wraz z rozwojem lotniska w Jasionce, znaczenia nabierać będzie lotnisko w Turbi koło Stalowej Woli. Miasto mogłoby je kupić za 6 mln zł od Aeroklubu Polskiego, ale… - Musiałoby sobie poradzić z jego utrzymaniem, co na razie byłoby problemem - ocenił prezydent. Aby trawiaste turebskie lotnisko była atrakcyjne do transportu towarów, musiałoby mieć betonowy pas. A to kosztuje.

  PRZYSZŁOŚĆ TO LOTNICTWO

  Kolejarze zgodnie powtarzali, że brakuje im pieniędzy na odnowienie torowisk i kupno sprzętu, własne zyski nie wystarczą im na unowocześnienie. I usłyszeli od prezydenta coś, co ich poruszyło: - Życzę kolejom jak najlepiej, ale możliwości finansowe państwa są mizerne. Przyszłością jest komunikacja lotnicza, bo w ciągu kilku godzin można samolotem dostarczyć w świat jakąś część czy przewieźć towary - powiedział prezydent.

  - Ale z lotniska tę część trzeba potem jakoś przewieźć - odpowiedział jeden z kolejarzy. Okazało się przy tym, że jeżeli już poradzimy sobie z budową torów, autostrad i dróg szybkiego ruchu, problemem będzie budowa dróg łączących te arterie z miastami i zakładami.

  Tymczasem okazuje się, że obwodnica Stalowej Woli i Niska jest inwestycją rezerwową. - Nie zgadzam się, aby ten temat czekał na realizacje kilka lat - oburzył się radny Jan Sibiga. Usłyszał od drogowców, że władze samorządowe i mieszkańcy sami sobie robili złudzenia, że obwodnica powstanie szybko, a teraz przeżywają stres.

  TROCHĘ OPTYMIZMU

  Aby konferencja zakończyła się choć trochę optymistycznie, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Władysław Kowal powiedział, że autostrada A4 powstanie do 2012 roku kosztem 6 mld zł, a ze 121 mld zł, jakie są przeznaczone na budowę dróg w Polsce, Podkarpacie otrzyma 10 mld, w tym na budowę drogi szybkiego ruchu S-19 od Niska do Barwinka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć