Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola więcej sprzeda wojsku

Zdzisław Surowaniec
Trzy koparko-ładowarki w wersji wojskowej jeszcze w tym tygodniu trafią do jednostek Sił Zbrojnych RP.
Trzy koparko-ładowarki w wersji wojskowej jeszcze w tym tygodniu trafią do jednostek Sił Zbrojnych RP. Z. Surowaniec
Świetnie sprzedają się produkowane w Hucie Stalowa Wola koparki-ładowarki w wersji wojskowej.

Nie licząc wyrzutni rakiet Langust i innego sprzętu, samych tylko koparko-ładowarek trafiło w tym roku do polskiego wojska czternaście.

- Dziś trwa dopieszczanie trzech koparko-ładowarek 9.50 UMI (Uniwersalna Maszyna Inżynieryjna), które w najbliższych dniach trafią do jednostek wojskowych w centralnej Polsce i na Podkarpaciu - przyznał pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto. Natomiast w styczniu i lutym przyszłego roku zmontowanych zostanie osiem koparko-ładowarek w wersji wojskowej.

NIŻSZA OD CYWILNEJ

Produkcja koparko-ładowarek w wersji cywilnej i wojskowej rozpoczęła się w 2002 roku, po hucznej promocji w centrum Warszawy. - Od tego czasu były z powodzeniem eksploatowane przez polskich żołnierzy w bardzo trudnych warunkach na misjach w Iraku, Afganistanie i Czadzie - potwierdza Antoni Zaborowski, szef marketingu i handlu w pionie produkcji wojskowej HSW.

- W porównaniu z cywilnymi koparko-ładowarkami, wersja wojskowa jest niższa, przystosowana do transportu samolotami - dodaje Bogusław Słoniec, kierownik wydziału produkcyjnego Z-5. - Ciekawostką jest rodzaj farby używanej do kamuflażu. Daje ona ciekawy efekt przy oświetleniu koparko-ładowarki w nocy; maszyna staje się praktycznie niewidoczna - dodaje kierownik Słoniec.
PRZENOSI I SPULCHNIA

Koparko-ładowarka używana jest przy przeładunkach wyrobów i skrzyń oraz w przemieszczaniu materiałów sypkich i zbrylonych. - Pod łyżką załadunkową ma umiejscowionych pięć dodatkowych grotów, które umożliwiają spulchnienie gruntu i prowadzenie prac niwelacyjnych w szczególnie trudnym terenie - zapewnia kierownik Słoniec. - Świetnie nadaje się więc do rozścielania i wyrównywania gruntu, przewożenia pni drzew, budowy umocnień oraz fortyfikacji i szybkiego napełniania worków fortyfikacyjnych piaskiem.

Koparko-ładowarka 9.50 UMI jest "dzieckiem" grupy konstruktorów HSW S.A. pracującej pod kierownictwem Jerzego Zająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie