Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje lista działań, które mają maksymalnie ograniczyć skutki kryzysu w Stalowej Woli

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której radzono jak zminimalizować zjawiska kryzysowe. Przy mównicy szef hutniczej Solidarności Henryk Szostak.
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której radzono jak zminimalizować zjawiska kryzysowe. Przy mównicy szef hutniczej Solidarności Henryk Szostak. Z. Surowaniec
Jak w Stalowej Woli radzić sobie z kryzysem dyskutowano w piątek na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Za najważniejsze uznano utrzymanie miejsc pracy, pomoc przedsiębiorstwom, stworzenie warunków do zatrudniania bezrobotnych, pomoc społeczna.

Stalowa Wola szczególnie dotkliwie odczuwa skutki światowego kryzysu finansowego i spadku produkcji. A to z tego względu, że jest tu wyjątkowo dużo przedsiębiorstw eksportujących wyroby. Czego oczekują przedsiębiorcy, instytucje i organizacje od samorządu i rządu - właśnie to można było usłyszeć na sesji. Wśród gości byli m.in. prezesi spółek związanych z Hutą Stalowa Wola, związkowcy, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

NOWATORSKIE ROZWIĄZANIE

W Stalowej Woli postanowiono poradzić sobie z kryzysem. Jak już pisaliśmy, starosta powołał komitet monitorujący zjawiska kryzysowe, z inicjatywy posłów Platformy Obywatelskiej doszło do spotkania z premierem w Warszawie. W tym tygodniu ma być powołana rządowa komisja do pomocy Stalowej Woli i regionowi. Ma to być pilotażowe, nowatorskie rozwiązanie, przydatne być może w innych regionach dotkniętych kryzysem.

Aby występować do rządu z propozycjami działań antykryzysowych, ważne jest rozeznanie potrzeb pracodawców i zwalnianych osób. Prezes HSW Krzysztof Trofiniak, wyraził chęć pozbycia się terenów leśnych, które nie są związane z produkcją, a za które huta musi płacić podatek gruntowy. Te tereny mogą być świetnym miejscem do inwestowania, bo miastu brakuje wolnych terenów inwestycyjnych. Problemem są jednak bardzo duże koszty wylesienia, zniechęcające inwestorów.

UTRZYMAĆ MIEJSCA PRACY

Powiatowy Urząd Pracy zwracał uwagę na bariery, jakie napotyka przy walce z bezrobociem. Te i inne uwagi zostały zebrane. - Po opracowaniu zostaną przedstawione radnym na najbliższej sesji - zapewnił przewodniczący rady Stanisław Cisek.

Zgodzono się, że najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy, czemu sprzyja niepodnoszenie podatków, pomoc przedsiębiorcom zmuszonym do ograniczenia produkcji, aby dostali wsparcie na urlopowanie pracowników, pomoc inwestorom w tworzeniu nowych miejsc pracy, tworzenie doraźnych miejsc pracy przez prace interwencyjne, zapewnienie pomocy społecznej najbiedniejszym.

Prezydent Andrzej Szlęzak podsumował sesję słowami: - Czas lamentowania i gadania się kończy, teraz przyszedł czas na działanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie