Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie stalowowolskim mniejsze od średniej na Podkarpaciu

Zdzisław Surowaniec
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Stalowej Woli.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
O 1100 osób wzrosła w pierwszym kwartale liczba bezrobotnych w powiecie stalowowolskim. Bez pracy było 5 829 osób. Stopa bezrobocia wynosiła w powiecie 12,1 proc., przy średniej dla Podkarpacia 14,7 i średniej krajowej 11,2.

A jeszcze pod koniec lutego bezrobocie w powiecie sięgało 11,7 proc. (pod koniec roku 10 proc.), kiedy w kraju - 10,9, a na Podkarpaciu 14,5 proc.

Jak w informacji dla radnych podał Powiatowy Urząd Pracy, od nowego roku do marca do pośredniaka zgłosiły się 2 tys. 343 osoby, które uzyskały status osoby bezrobotnej. Było to o 642 osoby więcej niż przed rokiem.

W styczniu zanotowano rekordowo wysoką liczbę rejestracji bezrobotnych - 903 osoby, z których 215 uzyskało prawo do zasiłku. 80 proc. nowo zarejestrowanych bezrobotnych to były osoby powracające po raz kolejny do rejestru bezrobotnych.

Wśród pozostających bez pracy najwięcej było osób w wieku od 25 do 34 lat - 31,4 proc. Jeśli natomiast złączyć grupy wiekowe 18-24 lat i 25-34 lata, to otrzymamy ponad połowę bezrobotnych - 55,5 proc.
Pod względem wykształcenia najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym i gimnazjalnym - 55,3 proc. Na stałym poziomie utrzymuje się udział bezrobotnych mieszańców wsi - 41,5 proc.

- Coraz częściej docierają do nas sygnały o pogarszającej się kondycji niektórych pracodawców, którzy już dziś zmuszeni są ograniczyć produkcję i noszą się z zamiarem redukcji zatrudnienia - potwierdza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Zofia Zielińska-Nędzyńska. Znajduje to odzwierciedlenie w bardzo małej licznie ofert pracy zgłaszanych do urzędu w ostatnich trzech miesiącach.

Na stalowowolskim rynku najtrudniejsza sytuacja jest w branży metalowej i motoryzacyjnej, gdzie jest zupełny brak ofert pracy. Od stycznia do marca z obszaru specjalnej strefy ekonomicznej nie została zgłoszona żadna oferta pracy. A jednak byli także poszukiwani pracownicy.

Napływały oferty jest na takie stanowiska jak sprzedawca, florysta handlowiec, fakturzystka czy magazynier, a w gastronomii na stanowisko kucharz, kelner, pomoc kuchenna, cukiernik, kierowca kat. C+E, pracownik ochrony, mechanik pojazdów samochodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie