Prokuratura bada czy naczelnik przekroczyła uprawnienia...

  Prokuratura bada czy naczelnik przekroczyła uprawnienia biorąc pieniądze od pracowników

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Prokuratura w Stalowej Woli przez ścianę sąsiaduje z Wydziałem Oświaty i Zdrowia.

  Prokuratura w Stalowej Woli przez ścianę sąsiaduje z Wydziałem Oświaty i Zdrowia. ©Zdzisław Surowaniec

  Identyfikatory, jakie mają obowiązek nosić pracownicy Urzędu Miejskiego w Stalowej Woli, stały się powodem zainteresowania prokuratury. Prokuratura podejrzewa, że doszło do przestępstwa.
  Prokuratura w Stalowej Woli przez ścianę sąsiaduje z Wydziałem Oświaty i Zdrowia.

  Prokuratura w Stalowej Woli przez ścianę sąsiaduje z Wydziałem Oświaty i Zdrowia. ©Zdzisław Surowaniec

  Kamykiem, który poruszył lawinę był anonim. Autor donosił, że naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Halina Wołos została ukarana przez prezydenta odebraniem nagrody za to, że podlegli jej pracownicy nie noszą identyfikatorów z imieniem, nazwiskiem i stanowiskiem.

  I że - jak twierdzi osoba "uprzejmie donosząca" - pani naczelnik zażądała od pracowników oddania jej po sto złotych, co też się stało.

  Anonim dostała między innymi redakcja "Echa Dnia" oraz prezydent Andrzej Szlęzak i prokuratura.
  Prezydent przyznał, że z anonimem zrobił to, co powinno się z nimi robić - wyrzucił go do kosza. A prokuratura mu się przyjrzała i - po postępowaniu sprawdzającym - nadała sprawie rangę śledztwa, z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez panią naczelnik.

  Jak się okazało, na ośmiu pracowników Wydziału Oświaty i Zdrowia, czterech zostało przyłapanych na braku identyfikatorów. Także pracownicy innych wydziałów nie mieli identyfikatorów i wszyscy naczelnicy dostali nagrody pomniejszone o pięćset złotych.
  - Kara jak kara, zgodziłam się i już. Potraktowałam to jak incydent, nie przywiązywałam do tego dużej wagi. Powiedziałam o tym pracownikom, skomentowałam, żeby pilnowali tych identyfikatorów, bo jak widać są cenne, warte sto złotych - tłumaczy naczelnik Halina Wołos. Przyznaje, że niekiedy przez roztargnienie ktoś z pracowników nie miał identyfikatora, bo na przykład zdjął sweter, do którego była przypięta przywieszka.

  Obszedłem pokoje w Wydziale Oświaty, z pytaniem czy naczelnik żądała od pracowników zwrotu po 100 zł. Żadna z kobiet nie chciała ze mną rozmawiać. - My miałyśmy identyfikatory - pokazują z uśmiechem dwie pracownice. - Ja byłam wtedy na urlopie - zapewnia kolejna osoba. - Nie chcemy na ten temat rozmawiać. Chcemy pracować - mówiły to samo, jakby się umówiły, kolejne panie.

  - Więc jak to było? - zapytaliśmy panią naczelnik. Wspomina, że po tym, jak powiedziała pracownikom, że została jej zmniejszona nagroda, usłyszała od pracownic "my pani oddamy te pieniądze". - Poczuły się winne tego, że nie miały identyfikatorów - tłumaczy naczelnik. Trzy pracownice przyniosły po 100 zł.

  - Włożyłam pieniądze do szuflady, powiedziałam, że przeznaczę na dom dziecka czy na inny cel charytatywny - usłyszeliśmy od pani naczelnik. Ale po jakimś czasie otworzyła szufladę, zobaczyła pieniądze, przypomniała sobie o nich i oddała je pracownikom. Anonim, o rzekomym żądaniu pieniędzy przez naczelnik, pojawił się, kiedy pieniądze zostały już zwrócone.

  - W życiu nie byłam w takiej sytuacji. Nigdy nie byłam podejrzewana o antydatowanie, kombinowanie, podrabianie podpisów. To, co się teraz dzieje, jest dla mnie przerażające. Nigdy od nikogo nigdy nie żądałam żadnych pieniędzy - zapewnia Halina Wołos.

  - Domyślam się kto pisze na mnie donosy, wiem
  dlaczego to robi i po co. Jest to osoba nie mająca za grosz odwagi cywilnej by się ujawnić. Gdyby bowiem wyszła z cienia, wszyscy zrozumieliby jej plugawe motywacje - stwierdziła.

  - Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień zawodowych. W tej sprawie nikomu jeszcze nie zostały postawione zarzuty - powiedział nam szef stalowowolskiej prokuratury Bogdan Gunia.

  Komentarze (24)

  Wszystkie komentarze (24) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć