Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zdolnym dzieciom można pomóc?

Ewa Bożek
Specjaliści podkreślają, że już w przedszkolu wychowawcy powinni obserwować dzieci, zwracać uwagę, jakie uzdolnienia przejawiają i rozwijać je.
Specjaliści podkreślają, że już w przedszkolu wychowawcy powinni obserwować dzieci, zwracać uwagę, jakie uzdolnienia przejawiają i rozwijać je. Ewa Bożek
Jak rozpoznać wśród kilkuletnich maluchów te, które są bardziej uzdolnione od pozostałych? Jak pomóc zdolnemu uczniowi w rozwijaniu się? Na tego typu pytania próbowali w Stalowej Woli odpowiedzieć nauczyciele i pedagodzy.

W czwartek zorganizowano specjalną konferencję, na której szukano sposobów na pomoc w rozwijaniu umiejętności u zdolnego ucznia.

- W naszym kraju istnieje specjalny indywidualny program nauczania dla uczniów wybitnych. My widzimy, że potrzebna jest także specjalna edukacyjna troska w przypadku uczniów zdolnych i wyróżniających się. W szkołach bywa z tym naprawdę różnie. Liczymy, że jeśli uda się wypracować mechanizm rozpoznania ucznia zdolnego i wspomagania jego rozwoju to nauczyciele chętniej zajmą się takim uczniem. Dlaczego warto i trzeba troszczyć się o zdolnego ucznia? Powodów jest naprawdę wiele. Po pierwsze ze względu na ważny interes społeczny. Potencjał tkwiący w młodych ludziach, rozpoczynających naukę jest cennym kapitałem, który powinniśmy chronić i rozwijać - mówi Honorata Winarczyk, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Stalowej Woli.

Winiarczyk dodaje, że nie można oczywiście zapomnieć o osobistym interesie uczniów. Każdy uczeń ma prawo do dostrzeżenia jego potrzeb. Jak mówi korzyści z pracy z uzdolnionym uczniem mają również nauczyciele. Dla nich praca z takim dzieckiem to duże wyzwanie.

- Nie jest łatwo rozpoznać ucznia zdolnego, zdarza się, że nikt nie podejmuje próby wyszukania takich dzieci, a to potem może w radykalny sposób wpłynąć na jego dorosłe życie. Stąd nasza intencja, żeby wyszukiwanie zdolnych uczniów nabrało charakteru powszechności. Chcemy wspólnie wypracować cały mechanizm działań, którymi będziemy wspierać takiego ucznia - wyjaśnia.

Małgorzta Sitarczyk z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie podkreśla, że rozpoznanie pewnych szczególnych umiejętności u dziecka powinno się odbywać już wtedy gdy ma ono 4-5 lat.

- Jeszcze zanim zacznie się uczyć w szkole. Niestety wiele dzieci swoje zdolności ujawnia w przeróżne sposoby. Zdarza się, że rodzice zgłaszają się do poradni pedagogicznej. Mają problem z dzieckiem, bo jest na przykład nadpobudliwe. Podejrzewają nawet ADHD. Tymczasem okazuje się, że dziecko w pewnej dziedzinie jest szczególnie uzdolnione i wystarczy jego aktywność skierować właśnie na działanie, na przykład w malowaniu, bo tutaj przejawia uzdolnienia, czy tańcu. Ważne, aby rozpoznać w jakiej dziedzinie to dziecko przejawia zdolności - mówi Sitarczyk.

Nauczyciele podkreślają jednak, że praca z uczniem zdolnym wiąże się z koniecznością większego zaangażowania i pogodzenia indywidualnego podejścia do jednych uczniów i realizowania programu nauczania w klasie.
- Nie ukrywajmy, brak jest również motywacji. Liczymy, że jeśli leziemy mówić o tym problemie głośno, to znajdzie się odpowiednie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało nauczyciela i pozwoli na rozwój dziecka mówi na koniec dyrektor Winiarczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie