Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Solidarność" na wielkoformatowych zdjęciach przed kinem "Ballada"

Zdzisław Surowaniec
Wystawa, jaka można oglądać przed kinem "Ballada”.
Wystawa, jaka można oglądać przed kinem "Ballada”. Zdzisław Surowaniec
Plenerowa wystawa fotograficzna "Opowiemy ci o tych wypadkach - Solidarność 1980-1989 w Stalowej Woli" otwarta została dziś na placu przed kinem "Ballada", w 20-lecie odzyskania wolności i upadku komunizmu.

Ekspozycja przybliża stalowowolski ruch Solidarności w latach 1980-1989 poprzez zdjęcia, dokumenty, nielegalne druki i znaczki z tamtych lat.

Fotografie pokazują wydarzenia związane z powstaniem Solidarności w Stalowej Woli, poprzez stan wojenny, działalność podziemną, represje, strajki roku 1988, aż do wyborów w roku 1989. Zwięzłe opisy i cytaty z popularnych wówczas pieśni, piosenek i wierszy, tworzą słowny komentarz.

Na wielkoformatowych fotografiach można zobaczyć stalowowolan, którzy w tamtych latach działali w Solidarności, najpierw legalnej, potem podziemnej, narażając się na poważne represje. Wystawa przypomina poważny wkład, jaki Stalowa Wola wniosła w proces demokratycznych przemian w Polsce, Europie i świecie.
Jest to pierwsza, tak duża wystawa w Stalowej Woli poświęcona tej tematyce i po raz pierwszy można u nas oglądać ten temat w plenerze. Stalowa Wola w latach 80. stanowiła jeden z ważniejszych w Polsce ośrodków oporu społecznego.

Ludzie, którzy wówczas działali w podziemnych strukturach, czy wspierali zdelegalizowaną Solidarność, pojawiają się na fotografiach, pokazanych na ekspozycji. Można rozpoznać siebie, swoich znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy. Gdyby nie tak szeroki oddźwięk solidarnościowych ideałów w społeczności Huty i miasta, Stalowa Wola nie odegrałaby znaczącej roli w przemianach ustrojowych.

Nie wszystko i nie wszystkich udało się pokazać, bo nie każde wydarzenie zostało utrwalone na zdjęciu. Jednak ekspozycja jest ukłonem w stronę tych wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w ówczesną działalność, nie bacząc na grożące represje.

Wystawa dedykowana jest "młodym mieszkańcom Stalowej Woli, którzy wtedy i później byli dziećmi". Ekspozycja ze zbiorów dokumentów i fotografii Ewy Kuberny i Dionizego Garbacza. Kurator wystawy: Ewa Kuberna; Scenariusz: Anna Garbacz, Ewa Kuberna; Projekt graficzny Jacek Kawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie