Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli rośnie bezrobocie. Większość bezrobotnych to mężczyźni

Zdzisław Surowaniec
W powiecie stalowowolskim rośnie liczba bezrobotnych uprawnionych do zasiłku.
W powiecie stalowowolskim rośnie liczba bezrobotnych uprawnionych do zasiłku. fot. Zdzisław Surowaniec
Powiat stalowowolski jest jedynym na Podkarpaciu, gdzie nie wystąpił wiosenny spadek poziomu i stopy bezrobocia. - Nie ma się z czego cieszyć - uważa dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Zofia Zielińska-Nędzyńska.

Od stycznia liczba bezrobotnych rośnie. Po lekkim wyhamowaniu bezrobocia w kwietniu, fala bezrobocia wzrosła. Pod koniec maja bez pracy było 6110 osób, o 226 więcej niż pod koniec kwietnia.

W maju na bezrobocie przeszły 853 osoby, o 90 więcej niż w kwietniu. - Maj jest drugim miesiącem po styczniu, w którym w tym roku odnotowano najwyższą liczbę rejestracji - podlicza dyrektor PUP. Bezrobocie dotyka zwłaszcza mężczyzn, którzy stanowili 60 proc. rejestrujących się.

Nadal nie wpływają oferty pracy z branży metalowej i motoryzacyjnej, znacznie mniej niż w latach poprzednich napływa ofert pracy z branży budowlanej. Niewielkie zapotrzebowanie na pracowników występuje w handlu i gastronomii.

Najwięcej osób straciło pracę w spółkach związanych z Hutą Stalowa Wola. Z upadłego Zakładu Zespołów Mechanicznych zarejestrowało się w 298 osób, z Huty Stalowa Wola - 42 osoby, z Huty Stali Jakościowych - 31 osób, z innych spółek 42 osoby.
Stopa bezrobocia w powiecie stalowowolskim na koniec maja w porównaniu do marca nieznacznie wzrosła o 0,2 proc. i wyniosła 12,2 proc., kiedy dla Podkarpacia ten wskaźnik wynosił 14,4 proc., a dla kraju 11 proc.

Może być jeszcze gorzej. Do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły informacje o zamiarze grupowych zwolnień 300 pracowników z Huty Stalowa Wola, 15 z Tlenowni i 150 z Zakładu Zespołów Napędowych. Zwolnienia będą przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca na mocy porozumienia stron, z przyczyn nie dotyczących pracownika.

Mało tego, spodziewane są zwolnienia 200 osób ze spółek, które w kwietniu zgłosiły wniosek o upadłość. Dotyczy to Elektrotechniki i Automatyki, Zakładu Transportu i Zakładu Narzędziownia.

"Gaszeniem pożaru bezrobocia" można nazwać pozyskiwanie przez Urząd Pracy środków na aktywizację bezrobotnych w kwocie 13 mln zł. 887 osób skorzystało ze szkoleń, prac interwencyjnych, robót publicznych, stażów, przygotowania zawodowego, ze środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy i klub pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie