Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKS Stalowa Wola przejdzie w prywatne ręce w przyszłym roku

Ewa Bożek
Resort skarbu, jest przekonany, że prywatyzacja stalowowolskiego PKS-u przyniesie firmie głównie korzyści.
Resort skarbu, jest przekonany, że prywatyzacja stalowowolskiego PKS-u przyniesie firmie głównie korzyści. fot. Ewa Bożek
Rusza prywatyzacja stalowowolskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Skarbu Państwa, właściciel spółki.

Maciej Wiewór, rzecznik prasowy resortu skarbu przekonuje, że prywatyzacja otwiera przed przedsiębiorstwem wiele możliwości.

- Jest korzystna nie tylko dla pracowników, ale i dla gospodarki oraz konsumentów. Oznacza zmianę roli państwa w sprawowaniu nadzoru nad spółką. W sprywatyzowanym przedsiębiorstwie nie będzie ono pełniło już funkcji właścicielskiej - mówi Maciej Wiewór.

PRWYATNY DOINWESTUJE

Zdaniem resortu przedsiębiorstwo, będące własnością Skarbu Państwa może być niedoinwestowane, a to stanowi przeszkody do dalszego rozwoju.

- Inwestor prywatny posiada narzędzia, które pozwalają mu w dużo lepszy sposób zadbać o potrzeby nowo nabytego zakładu. Poprzez wkład kapitałowy może on podnieść wartość spółki na rynku, nie wspominając o poprawie zarządzania strategicznego w dziedzinie finansów, inwestycji, czy zatrudnienia - przekonuje rzecznik.

Jak się dowiedzieliśmy resort jest dopiero na etapie wyboru doradcy prywatyzacyjnego.

- Ostateczne decyzje odnośnie trybu prywatyzacji zapadać będą dopiero po wykonaniu przez tego doradcę analiz przedprywatyzacyjnych - wyjaśnia Wiewór.

Jak się jednak dowiedzieliśmy resort dał sobie czas na oddanie spółki w prywatne ręce do jesieni 2010 roku.

W resorcie podkreślają, że na tym etapie przygotowań do prywatyzacji nie ma miejsca na rozmowy o potencjalnych nabywcach.

NIEPOKÓJ W ZAŁODZE
Od pracowników stalowowolskiego PKS-u dowiedzieliśmy się, że nikt nie poinformował ich o przygotowaniach do przekazania spółki, prywatnej firmie.
- Dowiedzieliśmy się tego, bo na stronie internetowej naszego zakładu ukazał się komunikat o prywatyzacji. Nikt nie chce nam też udzielić informacji na miejscu. Usłyszeliśmy, że sprawą w całości kieruje Warszawa - usłyszeliśmy od jednego z pracowników formy.
Oczywiście wszyscy obawiają się zwolnień. Tymczasem w ministerstwie tłumaczą, że prywatyzacja nie musi automatycznie oznaczać redukcji w prywatyzowanym zakładzie. - Decyzję w tej sprawie będzie podejmować przyszły inwestor biorąc pod uwagę między innymi stan zatrudnienia, rentowność firmy, czy nastroje społeczne. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach inwestor zapewnia pracownikom pakiet socjalny, czyli na przykład gwarancje utrzymania poziomu zatrudnienia czy gwarancje płacowe - uspokaja Wiewór.
To nie przekonuje jednak pracowników, którzy, po prostu boją się o prace.
Na razie nie są także znane koszty prywatyzacji. Warto dodać, że PKS prowadzi nie tylko usługi komunikacyjne, ale ma w także swoich strukturach biuro podróży, stację badania pojazdów, stację paliw, prowadzi pomoc drogową i stację szybkich napraw.
ramka
Resort przekonuje
Pozytywne konsekwencje prywatyzacji dla powiatu:
- przekształcenie spółki z państwowej w prywatną oznacza zmianę sposobu jej zarządzania na bardziej przejrzysty i rynkowy,
- pozwala uzdrowić relacje polityki z biznesem,
- nowy inwestor to szybszy rozwój spółki, większe inwestycje, więcej miejsc pracy, większe podatki, a co za tym idzie, większe wpływy do budżetu, również lokalnego,
- pieniądze uzyskane w drodze sprzedaży przedsiębiorstwa prywatnemu inwestorowi trafiając do budżetu centralnego, zasilają rozwój naszego kraju

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie