Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola stała się atrakcyjnym miejscem nauki przedmiotów zawodowych

Zdzisław Surowaniec
Zajęcia w pracowni technik komputerowych w Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie uczy się między innymi projektowania obróbki skrawaniem.
Zajęcia w pracowni technik komputerowych w Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie uczy się między innymi projektowania obróbki skrawaniem. Zdzisław Surowaniec
Szkoły średnie w Stalowej Woli stały się magnesem dla młodzieży, która ma tu do wyboru atrakcyjne specjalności zawodowe. Dwadzieścia pięć procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest spoza powiatu stalowowolskiego. To dużo.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 imienia gen. Władysława Sikorskiego są klasy o specjalności mechatronika, kształcące elektroników samochodow
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 imienia gen. Władysława Sikorskiego są klasy o specjalności mechatronika, kształcące elektroników samochodowych. Zdzisław Surowaniec

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 imienia gen. Władysława Sikorskiego są klasy o specjalności mechatronika, kształcące elektroników samochodowych.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

W tym roku ilość uczniów w szkołach średnich w Stalowej Woli zwiększyła się o sto i wynosi 5 tys. 484. To olbrzymi sukces, bo w sąsiednim ziemskim powiecie tarnobrzeskim zmniejszono ilość oddziałów aż o siedem. Na kontynuacje nauki w Stalowej Woli decyduje się dużo młodzieży z Grębowa i Gorzyc w powiecie tarnobrzeskim oraz z Niska.

BOGATA OFERTA

To, co przyciąga młodych ludzi do Stalowej Woli to niezwykle bogata oferta szkolnictwa zawodowego. Niedawno było tu szesnaście kierunków kształcenia, teraz już trzydzieści. Oczkiem w głowie władz powiatu jest Centrum Edukacji Zawodowej, utworzone w tym roku z połączenia Zespołu Szkół Nr 4 (zwanym "pod hutą") z Centrum Kształcenia Praktycznego.

Dyrektorem Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli został Piotr Żyjewski, mistrz pozyskiwania środków unijnych. W najbliższym czasie szkoła otrzyma pieniądze na wyposażenie 21 pracowni dydaktycznych. 3 mln euro dostanie na utworzenie Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wywarzania. Będzie to zaplecze dla Doliny Lotniczej.

15 mln zł dostanie Centrum na rozwój szkolnictwa zawodowego i kształcenie uczniów w kierunkach mechanicznym, elektrycznym, elektronicznym i informatycznym. Jest także coś dla rozwoju ciała. Ponad milion złotych kosztowała budowa przy Centrum boiska "Orlik". Zostanie oddane lada dzień.

WALKA O UCZNIA

- Cały czas walczymy o uczniów, o przyciągnięcie ich do Stalowej Woli także spoza powiatu - przyznaje wicestarosta Janusz Zarzeczny, któremu podlegają sprawy oświaty. Bo za uczniem podążają oświatowe dotacje i im więcej jest uczniów, tym więcej pieniędzy trafia do szkół.

Wspaniale udał się nabór w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, zwanym budowlanką. Zawód budowlańca okazał się bowiem niezwykle atrakcyjny w Polsce i za granicą i młodzież widzi w tym sposób na dorabianie się. A szkoła kształci dobrze. Jej uczniowie zdobywają najwyższe miejsca na olimpiadach budowlanych.

Dużą popularnością cieszy się specjalność mechatronika w szkole "pod basenem". To połączenie mechaniki z elektroniką, związane jest z budową i obsługą samochodów. O kolejne zmiany - doszło do połączenia szkoły gastronomicznej i ekonomicznej, czego skutkiem będą lepsze warunki nauki przyszłych kucharzy i producentów żywności.

HITEM GIMNAZJUM

Hitem w tym roku stało się gimnazjum dla dorosłych. Ma siedzibę w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Hutniczej. Uczy się tu 60 osób, które z różnych powodów nie mogą się uczyć z młodzieżą.

- Mimo tego, że szkół średnich dotarł niż demograficzny, nie odczuwamy spadku liczby uczniów. To, że mamy się czym pochwalić, że powiat posiada dobrą ofertę nauki, wynika z faktu podejmowania śmiałych decyzji. Nasze przewidywania się sprawdziły - powiedział starosta Janusz Zarzeczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie