Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej bezrobotnych w powiecie stalowowolskim

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Z Zakładu Zespołów Napędowych odejdzie do końca roku 90 osób spośród 740 zatrudnionych.
Z Zakładu Zespołów Napędowych odejdzie do końca roku 90 osób spośród 740 zatrudnionych. fot. Zdzisław Surowaniec
Kurczy się Huta Stalowa Wola i związane z nią niektóre spółki, takie jak Zakład Zespołów Napędowych. Setki ludzi traci pracę. Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia w powiecie stalowowolskim. W pośredniaku zarejestrowanych jest 6 tysięcy 634 osoby, o 218 więcej niż w lipcu.

784 osoby

784 osoby

W tym roku w pośredniaku zarejestrowanych zostało m.in. 369 osób bezrobotnych z upadłego Zakładu Zespołu Mechanicznych, 175 z Huty Stalowa Wola, 55 z Huty Stali Jakościowych, 21 z Zakładu Zespołów Napędowych, 28 z Narzędziowni, 22 z Elektroniki i Automatyki, 20 z Zakładu Kuźnia Matrycowa, 11 z Odlewni. W sumie - 784 osoby.

Jak podliczyła Zofia Zielińska-Nędzyńska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, systematycznie rośnie liczba osób, dla których ostatnim miejscem zatrudnienia były spółki Huty Stalowa Wola. Od stycznia do sierpnia do pośredniaka trafiły 784 osoby.

BEZROBOTNI MĘŻCZYŹNI

W sierpniu napływ bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy przewyższał liczbę wyrejestrowań. Przeszło 14 proc. rejestrujących się bezrobotnych zostało zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Bezrobotni mężczyźni stanowili 52,8 proc. rejestrujących się bezrobotnych, prawo do zasiłku nabyło 25 proc.

- Ze względu na coraz większą liczbę osób tracących pracę w powiecie stalowowolskim, wzrasta liczba
bezrobotnych uprawnionych do zasiłku - informuje dyrektor PUP. Jeśli w grudniu ubiegłego roku prawo do zasiłku miało 635 osób (13,5 proc. ogółu), to w sierpniu aż 1297 (19,6 proc. ogółu).
Stopa bezrobocia w powiecie na koniec czerwca wzrosła w porównaniu do czerwca o 0,1 proc. i wyniosła 12,7 proc. Dla porównania - w kraju miała poziom 10,7 proc., na Podkarpaciu 14,1 proc.

POTRZEBNY FRYZJER

- Nadal nie napływają oferty pracy z branży metalowej i motoryzacyjnej. Trwa to w sytuacji, kiedy jesteśmy w pełni sezonu na prace budowlane - zauważa Zofia Zielińska-Nędzyńska. Napłynęły 82 oferty pracy. Były wśród nich zapotrzebowania na stanowiska ślusarz-operator wózka widłowego, fryzjer, doradca klienta, serwisant sprzętu komputerowego, pomoc dentystyczna, handlowiec, kucharz, nauczyciel przedmiotów pedagogicznych z przygotowaniem oligofrenopedagogicznym, czyli pedagogiki specjalnej.

Urząd Pracy, aby ograniczać liczbę osób bezrobotnych związanych do tej pory z przemysłem hutniczym i metalowym, organizował szkolenia. Są to kursy na posadzkarza glazurnika, projektowania ogrodów, księgowości komputerowej, programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, przedstawiciela handlowego, operatora walca drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie