Stalowowolscy radni wyrazili zgodę na przejęcie akcji PKS

  Stalowowolscy radni wyrazili zgodę na przejęcie akcji PKS

  Paweł Nowak tarnobrzeg@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Najpóźniej za rok, PKS zmieni właściciela. Czy będzie nim miasto Stalowa Wola?

  Najpóźniej za rok, PKS zmieni właściciela. Czy będzie nim miasto Stalowa Wola? ©P. Nowak

  Stalowa Wola wystąpi do ministra skarbu państwa o przekazanie jej wszystkich akcji miejscowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Starania prezydenta miasta poparli radni. Teraz od ministra zależy, czy miasto dostanie firmę przewozową za darmo. I atrakcyjne tereny w mieście.
  Najpóźniej za rok, PKS zmieni właściciela. Czy będzie nim miasto Stalowa Wola?

  Najpóźniej za rok, PKS zmieni właściciela. Czy będzie nim miasto Stalowa Wola? ©P. Nowak

  Poniedziałkowa nadzwyczajna sesja była efektem informacji, jakie kilka miesięcy temu wypłynęły z rządu. MSP ratując budżet, chce sprywatyzować siedemdziesiąt trzy PKS-y, w których ma pełny pakiet akcji. Jednym z nich jest stalowowolskie przedsiębiorstwo. Jest ono też jednym z pięciu PKS w województwie podkarpackim, które znalazły się na liście prywatyzacyjnej. Oprócz stalowowolskiego, prywatyzowany będzie PKS w Rzeszowie, Dębicy, Jarosławiu i Krośnie.
  Miasto Stalowa Wola jest jednym z nielicznych samorządów zainteresowanych przejęciem PKS. Rząd wręcz namawia samorządy do przejmowania swoich przewoźników, stosując spore ulgi. Taką jest nieodpłatne zbycie akcji, o co będzie teraz występować prezydent Stalowej Woli.

  Bez głosu sprzeciwu

  Sesja z jednym punktem, trwała kilka godzin. Głównie dlatego, że wielu radnych chciało się popisać barwnymi oracjami. Głos mieli też przedstawiciele załogi firmy transportowej. Ci byli zainteresowani głównie gwarancjami pracowniczymi. - Życzyłbym wszystkim pracownikom, by mieli tak dobrego pracodawcę, jakim jest miasto - uspokoił związkowców prezydent Stalowej Woli. Ostatecznie, siedemnastoma głosami "za", przy dwóch wstrzymujących się, samorząd Stalowej Woli wyraził zgodę na nieodpłatne nabycie akcji PKS.

  Nie wiadomo czy minister Grad odda akcje PKS miastu. Na Podkarpaciu może być testowany inny model prywatyzacji. Pięć wspomnianych PKS-ów może być połączonych w jedną firmę i dopiero wtedy sprzedanych. Taka forma prywatyzacji na pewno ucieszyłaby związkowców, ale trudniejsze byłoby znalezienie inwestora. W praktyce mógłby to być jedynie samorząd województwa. Nie wiadomo jednak czy radni wojewódzcy zgodzą się na przejęcie pod swoje skrzydła kolejnego przewoźnika. Póki co mają nie lada kłopot z Przewozami Regionalnymi PKP. Marszałek województwa nie rezygnuje z PKS, ale nie ma jeszcze pełnomocnictw radnych, a prezydent Stalowej Woli takie już ma.

  Atrakcyjne nieruchomości

  Co zyska miasto po przejęciu PKS? Kapitał własny firmy to nieco ponad 8,2 miliona złotych. Dużą wartość mają natomiast nieruchomości. W miejskich planach jest chociażby budowa dużego kompleksu handlowego na terenie obecnego dworca autobusowego, co nie zmieniałoby roli samego dworca.

  Na bazę PKS przy ul. Ofiar Katynia łakomie patrzą przedsiębiorcy, chcący wybudować tam kolejne centra handlowe. Sama baza mogłaby być przeniesiona na obrzeża miasta. Możliwa jest także fuzja PKS i Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Powstałby jeden duży przewoźnik i nie byłoby mowy o konkurencji. To na razie jest tylko teorią. Aby stała się ona rzeczywistością, musi się na to zgodzić minister Aleksander Grad i teraz prezydent miasta musi go przekonać.


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Zobacz koniecznie:

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Gry