Miliony z UE na szkolenia pracowników Huty Stalowa Wola

  Miliony z UE na szkolenia pracowników Huty Stalowa Wola

  Paweł Nowak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ponad 3 miliony złotych będą kosztować szkolenia pracowników Huty Stalowa Wola. Przejdzie je co trzeci pracownik firmy, a za wszystko zapłaci Unia Europejska. - To bardzo ważny etap w rozwoju spółki - mówi Krzysztof Trofiniak, prezes HSW.
  - Po kursach w Stalowej Woli i okolicach przybędzie m.in. spawaczy, którzy nawet w kryzysie nie narzekają na brak pracy.

  - Po kursach w Stalowej Woli i okolicach przybędzie m.in. spawaczy, którzy nawet w kryzysie nie narzekają na brak pracy. ©Fot. Paweł Nowak

  Projekt "Podnoszenie kultury technicznej pracowników" opiewa dokładnie na kwotę 3.015.216 złotych, które wyłoży Europejski Fundusz Społeczny. Zostanie nim objętych 867 pracowników HSW.

  W godzinach pracy

  Sama HSW też jest sponsorem tego projektu, bowiem pracownicy będą szkoleni w ramach godzin pracy, za które będą mieli płacone, jak za godziny przepracowane. To pierwszy w regionie przypadek rozwiniętych, na tak dużą skalę szkoleń pracowników jednej firmy.

  Pracownicy HSW będą szkoleni na 37 różnego rodzaju kursach. Będą one trwały aż dwa lata. Każdy z zakwalifikowanych do szkoleń, będzie mógł podnieść kwalifikacje m.in. z zakresu zarządzania kompetencjami, budowania zespołów zadaniowych czy też kontroli jakości.
  Planowany jest też duży pakiet szkoleń bardzo specjalistycznych, jak chociażby zarządzanie procesami produkcji. Nie zabraknie również kursów z dziedzin typowych dla obecnej produkcji HSW, jak spawalnictwo, lakiernictwo czy obsługa maszyn budowlanych. Zakres merytoryczny przedmiotów szkoleń, będzie miejscami porównywalny ze studiami podyplomowymi.

  To się należy za wyrzeczenia

  - Do tego projektu przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu - mówi prezes Krzysztof Trofiniak. - Uważam, że naszej załodze to się należy, po kryzysowych wyrzeczeniach poniesionych w czasie ostatniego roku.

  Huta ratując się przed masowymi zwolnieniami, wprowadziła m.in. czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy stracili na tym piątą część zarobków, ale uratowali etaty. Spora grupa wzięła też roczne urlopy, w czasie których mają płacone po kilkaset złotych, ale mają gwarancję powrotu do pracy. Wielu zdecydowało się na przekwalifikowanie i to głównie oni zostaną skierowani na kursy.

  Niezły biznes na szkoleniach zrobi też stalowowolskie Centrum Edukacji Zawodowej. To właśnie w CEZ będą prowadzone szkolenia, tylko przy niewielkim udziale firm szkoleniowych i trenerów z zewnątrz. CEZ było kiedyś tzw. warsztatami szkolnymi przy HSW. Zbudowała je i przez wiele lat utrzymywała sama huta. Chyba nikt z budowniczych warsztatów, nie przypuszczał, że po latach tak się przydadzą.  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć