Maciek - licealista, który ma gadane

  Maciek - licealista, który ma gadane

  Zdzisław SUROWANIEC

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ważne jest, żeby nie nudzić innych - uważa najlepszy krasomówca.

  Ważne jest, żeby nie nudzić innych - uważa najlepszy krasomówca. ©Z. Surowaniec

  Licealista ze Stalowej Woli zdobył drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie krasomówczym w Gołubiu-Dobrzyniu.
  Ważne jest, żeby nie nudzić innych - uważa najlepszy krasomówca.

  Ważne jest, żeby nie nudzić innych - uważa najlepszy krasomówca. ©Z. Surowaniec

  Maciek mówi wyraźnie, dosadnie i głośno. Kiedy siedzę z nim na korytarzu szkoły, a w klasach są lekcje, mam wrażenie, że słyszą nas w każdej klasie. Ale dzięki temu głosowi został laureatem XXXVIII Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego dla Młodzieży na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu.

  Mariusz Potasz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, historyk, jest dumny, że uczeń jego szkoły zdobył drugie miejsce na tak prestiżowym konkursie. Szkoła zaliczana do najlepszych w regionie potwierdza, że ma w swoich murach brylanty, które - kiedy trzeba - błyszczą i nadają szkole blasku.

  PRZYBYŁ NA ZAMEK

  Maciek Doryk najpierw wygrał konkurs krasomówczy na szczeblu wojewódzkim w Przeworsku. Z koleżanką z Leska reprezentowali Podkarpacie w finale konkursu na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu, w województwie kujawsko-pomorskim. - Przybyłem sobie na zamek i było bardzo sympatycznie - ocenia. Koleżanka z Leska odpadła w półfinale, on już samotnie bronił honoru Podkarpacia.
  Konkurs polegał na dziesięciominutowej prezentacji atrakcji turystycznej i krajoznawczej. Mieszkający w Zbydniowie Maciek przedstawił historię dworu Horodyńskich z tej miejscowości. W ubiegłym roku zmarł ostatni męski potomek tego rodu. Przed kilkoma laty odzyskany przez niego zrujnowany dwór odkupił Edward Paterek i przywrócił mu świetność.

  - To miejsce jest niezwykłe i pan Paterek wiele mi o nim opowiedział. W dworze są organizowane koncerty, między innymi z udziałem Marty Bizoń. Rewelacyjny był jej program "Neapol 19.03" - zachwyca się Maciek.
  W ścisłym finale konkursu, do którego dostało się pięciu zawodników, Maciek opowiedział o mistrzu Witkacym. Przyznaje, że jest zafascynowany tym niezwykłym artystą. - Kilka lat temu brałem udział w Zakopanem w warsztatach teatralnych w Teatrze Witkacego. Poznałem tam osoby zakochane w Witkacym. Zacząłem głębiej się nim interesować. Więc o kim miałbym teraz mówić, jak nie o Witkacym - tłumaczy. - Opowiadałem, opowiadałem i poszło mi nieźle - przyznaje.

  MIŁE WSPOMNIENIA

  - Usłyszałem po konkursie miłe słowa, zostały mi miłe wspomnienia. W przyszłym roku też się wybieram do Gołubia - obiecuje sobie. Pierwsze miejsce i nagrodę publiczności w konkursie zdobył uczeń z Bydgoszczy. To był jego kolejny udział w tym konkursie.
  Jak zauważył, wiele osób miało tekst konkursowy wyuczony na pamięć. - Było widać i słychać, że to jest wyuczone. Widać, że emocje były sztuczne. W moim przypadku była improwizacja, żywa mowa, zależna od nastroju i emocji - wyznaje. - Przed konkursem nie uczyłem się na pamięć tekstu, bo to bez sensu. Ale w to, co mówiłem, wkładałem emocje. W teatrze chodzi o to, aby słowa niosły ładunek emocji.

  Maciek mówi, że kocha język polski, lubi ten przedmiot. Nade wszystko kocha teatr i chciałby teatrowi poświęcić wszystko. Jest członkiem Amatorskiego Teatru Wyjście przy Spółdzielczym Domu Kultury, prowadzonego przez Krzysztofa Czubaka. Krzysztof jest dla niego absolutnym autorytetem. - Nigdy nie narzuca interpretacji - stwierdza. - Jeżeli się uda, to zostanę aktorem - ma nadzieję.
  Maciek, jeden z najlepszych polskich krasomówców, jest redaktorem podkarpackiej grupy warszawskiego "Dziennika Teatralnego". Pisze recenzje ze spektakli w regionie. Jak przypomina, od podstawówki był zachęcany przez mamę do startowania w konkursach recytatorskich, był w szkolnym zespole teatralnym.


  NA KAŻDY TEMAT

  - Odbiegam od tematu, ale to jest chyba typowe dla osób, które dużo mówią - uśmiecha się, kiedy nasza rozmowa znowu zbacza na różne tory. - Mogę mówić na każdy temat bardzo długo, o wszystkim, do wszystkich. Tylko lubię, jeśli ktoś słucha i potrafi się włączyć w dyskusję - przyznaje.
  Wylicza, że chciałby zostać aktorem, dramaturgiem, reżyserem. - Zdecydowanie w stronę teatru, chciałbym jak najwięcej robić w teatrze. Czeka mnie bardzo wiele pracy, ale chcieć, to móc. Cieszę się, że ktoś mnie w jakimś stopniu docenił na konkursie krasomówczym i to jest fajne - potakuje.
  - Ta wygrana w konkursie, to, że mnie ktoś docenił, to jest dla mnie coś bardzo ważnego, bo to potwierdza, że ludzie chcą mnie słuchać, że w prezentacji krasomówczej czy w spektaklu dobrze się mnie słucha, że komuś się podoba to, co robię. Bo to się robi dla kogoś, dla widza - snuje refleksję.

  Jaki jest szesnastoletni Maciek? - Potrafię robić rzeczy, których by się nie powstydził pacjent z zakładu psychiatrycznego. Powiem tak, mama ma mnie dosyć. Jestem jedynakiem, ale robię za kilku zdegenerowanych wariatów. Tata stara się to wszystko akceptować - mówi o sobie prosto z mostu.

  KOLEJNY LAUR

  Bardzo lubi fotografować, jeździć na motocyklu, lubi śpiewać, tańczyć. - Lubię się ruszać, lubię śpiewać, lubię muzykę od klasyki, poezji śpiewanej, przez rocka, do pewnych odmian metalu. Nie znoszę tylko disco polo i popu - przyznaje.
  W tym tygodniu Maciek zdobył kolejny laur. Został laureatem regionalnych eliminacji konkursu religijnego w Kolbuszowej i pojedzie na wyższy szczebel do Sędziszowa Małopolskiego. Na konkursie powiedział hymn o miłości świętego Pawła oraz wiersz księdza Twardowskiego.
  - Wszystko, co robię, robię dla ludzi, żeby się podobało - wyznaje. I zapewnia, że tak by chciał robić przez całe życie, na progu którego stoi.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć