Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa publikacja o Stefanie Norblinie w muzeum w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Okładka książki prezentującej twórczość Stefana Norblina, wydanej przez Muzeum Regionalne.
Okładka książki prezentującej twórczość Stefana Norblina, wydanej przez Muzeum Regionalne. Zdzisław Surowaniec
Przygoda z twórczością Stefana Norblina dla stalowowolskiego muzeum wciąż trwa. Obecnie Muzeum wydało książkę „Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów”, która jest pokłosiem pierwszej konferencji dotyczącej życia i twórczości tego wyjątkowego artysty.

Stefan Norblin (1892-1952), polski malarz, portrecista przedwojennych elit, grafik, twórca słynnych plakatów promujących kraj, w czasie II wojny światowej emigruje do Indii, gdzie w wyjątkowy sposób zdobi rezydencje maharadżów. Po sukcesie w Indiach płynie do Ameryki, gdzie również dużo maluje, ale tragicznie umiera niedoceniony i częściowo zapomniany. Jego twórczość z pogranicza realizmu i art déco zdobyła uznanie w Europie i Indiach. Po niemal pół wieku Norblin został na nowe odkryty w kraju pochodzenia, a jego pierwszą powojenną wystawę zorganizowano w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tutaj także rozpoczęto badania nad twórczością artysty oraz gromadzenie jego prac.

Publikacja „Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów” zawiera 14 ilustrowanych referatów, w których m.in. znalazła się po raz pierwszy opisana historia odkryć malowideł Norblina w Indiach. Ponadto omówiono częściowo dość interesujące obrazy z polskiej twórczości artysty, m.in. portret Kazimierza Skarżyńskiego (jeden z nowszych nabytków muzeum w Stalowej Woli), wielkoformatowy obraz ewangelicki”, czy ostatni portret Józefa Potockiego z kolekcji łańcuckiej. Wątki indyjskie to przede wszystkim analiza wybranych malowideł ściennych Norblina oraz historia pobytu artysty w Indiach. Zebrano także dotychczasową wiedzę o genealogii rodu, a także ustalone zostały warszawskie adresy, pod którymi Stefan Norblin kolejno mieszkał i tworzył. Książka wydana w językach polskim i angielskim jest dostępna w sklepiku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Wydanie książki zbiegło się z kolejnym powiększeniem muzealnych zbiorów, tym razem o 5 wyjątkowych plakatów Stefana Norblina z lat 30. To unikatowe „Polska kraj polowań” czy „Zakopane”. Plakaty wzbogacą kolekcję o twórczość polską, gdyż do tej pory przeważały obrazy amerykańskie i o proweniencji indyjskiej.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli sukcesywnie kontynuuje badania i popularyzowanie sylwetki artystycznej Stefana Norblina. Jako jedyne muzeum w Polsce gromadzi kolekcje prac oraz posiada archiwum badań nad twórczością tego interesującego artysty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie