Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Stalowej Woli wzbogacił się o nowoczesny rentgen

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Nowoczesny aparat rentgenowski z torem wizyjnymprezentuje doktor Wojciech Gutkowski, kierownik pracowni diagnostyki.
Nowoczesny aparat rentgenowski z torem wizyjnymprezentuje doktor Wojciech Gutkowski, kierownik pracowni diagnostyki. Zdzisław Surowaniec
Szpital Powiatowy w Stalowej Woli wzbogacił się o nowoczesny aparat rentgenowski z torem wizyjnym. – To urządzenie było nam bardzo potrzebne – podkreślają lekarze.

Sprzęt trafił do uruchomionej niedawno w stalowowolskim szpitalu nowoczesnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej. - To wysokiej klasy aparat rentgenowski typu Telekomando. Śmiało mogę stwierdzić, że obok tomografu, to w tym momencie najważniejsze i najbardziej uniwersalne urządzenie w naszej pracowni diagnostycznej – komentuje Edward Surmacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli.

To na czym polega ta uniwersalność Telekomando, wyjaśnia Wojciech Gutowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej. - Aparat rentgenowski z torem wizyjnym umożliwia nam nie tylko wykonywanie klasycznych badań rentgenowskich czyli zdjęć układu kostno-stawowego oraz płuc, ale służy również do tak zwanych badań czynnościowych, wymagających podania środków kontrastowych. Mogą to być na przykład badania: przełyku, żołądka, jelita grubego czy też badania HSG czyli badania narządów rodnych, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Aparat Telekomando jest też niezwykle pomocny, gdy trzeba np. zlokalizować ciało obce metaliczne – wymienia doktor Gutowski.

Urządzenie kosztowało 570 tysięcy złotych i zostało sfinansowanie przez Powiat Stalowowolski. – Ani ja, ani żaden z pozostałych członków Zarządu Powiatu nawet przez chwilę nie wahał się, że naszą lecznicę trzeba w taki aparat wyposażyć. Tego typu urządzenia to dzisiaj podstawa w nowoczesnej diagnostyce. Dbamy o szpital, ponieważ bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców całego powiatu to jeden z naszych priorytetów – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

W w Pracowni Diagnostyki Obrazowej pracuje 3 lekarzy radiologów na pełnym etacie oraz 4 lekarzy kontraktowych. W obsadzie znalazło się też 4 pielęgniarki i 9 techników radiologii. To pozwoliło uruchomić 24-godzinne dyżury. Gdy w nocy trafia pacjent z wypadku, na miejscu jest specjalista od prześwietleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie