Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealistki ze Stalowej Woli i ich "Ciche Anioły" w ogólnopolskiej olimpiadzie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zajęcia plastyczne i malowanie aniołów.
Zajęcia plastyczne i malowanie aniołów. archiwum
Cztery uczennice Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli biorą udział ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Wymyśliły i realizują niezwykły projekt „Ciche Anioły”.

ZOBACZ TAKŻE:
Młodzież krytycznie o zmianach w edukacji. "Egzamin 6-klasisty nie powinien być likwidowany"

(dostawca: TVN24/x-news)

W skład grupy wchodzą Patrycja Borska, Katarzyna Chamot, Angelika Grzywacz, Aleksandra Suduł oraz Sabina Sęk, wszystkie z maturalnej klasy III D z Liceum Ogólnokształcącego. - Projekt ma być formą reklamy społecznej, a nasze działania prowadzone są pod patronatem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, Stowarzyszeń ,,Równowaga" i „Integracja", Fundację „Podaj Dalej", Dobrej Kawiarni, portalu niepelnosprawni.pl oraz Fundacji Sztuk Osób Niepełnosprawnych - poinformowała nas Patrycja Borska.

Jak dodała, w tym roku zajmuje się z koleżankami osobami niepełnosprawnymi, czyli ludźmi, którzy często są przez nas niezauważani i uważani za gorszych. - Mamy na myśli nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci, które narażone są na prześladowanie przez rówieśników i brak akceptacji z ich strony. A przecież każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację - stwierdza. - Chcemy uświadomić jak trudne jest życie osoby niepełnosprawnej. Na każdym kroku spotykają przeszkody i przeciwności losu. Chcemy pokazać wszystkim, że osoby niepełnosprawne to fantastyczni ludzie spełniający swoje marzenia, dążący do celu i chcący żyć normalnie mimo przeciwności, że są tacy sami jak my! - mówi o intencjach programu.

Jak dziewczęta zauważają, w dzisiejszych czasach osoby niepełnosprawne są traktowane inaczej w negatywnym tego słowa znaczeniu. Ludzie są dla nich niemili i brak im wyrozumiałości, albo wręcz przeciwnie ciągle im współczują i wyręczają we wszystkim. - Poprzez nasz projekt chcemy uświadomić ludzi jak powinni się zachowywać względem niepełnosprawnych i pokazać im, że tak naprawdę oni niczym nie różnią się od nas, którzy nazywamy siebie pełnosprawnymi. - Naszym głównym celem jest obalenie właśnie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych - mówi Patrycja.

W tym celu pięć uczennic zorganizowało warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych numer 6 w Stalowej Woli oraz w Szkole Podstawowej w Pysznicy, podczas których odbyło się Wielkie Malowanie Aniołów. Uczestniczyły również w zajęciach Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Rzeszowie. - Uświadomiłyśmy sobie, że osoby niepełnosprawne potrafią żyć pełnią życia - przyznaje Patrycja.

Do akcji zapraszają wiele osób z różnych środowisk, które dostrzegają problem akceptacji osób niepełnosprawnych ruchowo i psychicznie. Zdjęcie z logo akcji jak do tej pory zrobiło sobie ponad 30 osób, między innymi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, youtuber Piotr Urbański, komentator i dziennikarz sportowy Mateusz Święcicki, nauczyciele z Licem Ogólnokształcącego imieni9a Komisji Edukacji narodowej w Stalowej Woli, aktorzy Teatru „Okna" oraz aktorzy warszawskiego teatru "Studio" - Agnieszka Pawełkiewicz, Marcin Bosak i pochodzący ze Stalowej Woli Modest Ruciński. - Rozmawiamy także z osobami, które mimo swojej niepełnosprawności cieszą się pełnią życia. Naszą drogę można śledzić na oficjalnym fanpage'u projekty Ciche Anioły. Jesteśmy świadome, że nasz projekt jest skromnym działaniem, ale wierzymy, że mimo wszystko zmieni on patrzenie na świat wielu osób - powiedziała Patrycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie