Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fascynująca historia odrodzenia Polski i powstania Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Profesor Marian Marek Drozdowski został przed czterema laty honorowym obywatelem Stalowej Woli. We wtorek w Bibliotece Międzyuczelnianej opowiadał o czasach narodzin miasta.
Profesor Marian Marek Drozdowski został przed czterema laty honorowym obywatelem Stalowej Woli. We wtorek w Bibliotece Międzyuczelnianej opowiadał o czasach narodzin miasta. Zdzisław Surowaniec
Wielkie inwestycje II Rzeczpospolitej Polskiej i historie osobiste wielkiego Polaka Ignacego Jana Paderewskiego w najnowszych publikacjach profesora Mariana Marka Drozdowskiego poznali we wtorek mieszkańcy Stalowej Woli.

Nie każdy naukowiec potrafi tak ciekawie i przystępnie opowiadać o swojej dziedzinie, budząc zainteresowanie i sympatię słuchaczy, jak warszawski historyk, profesor doktor habilitowany Marian Marek Drozdowski. W Stalowej Woli znany jest już od lat osiemdziesiątych ze swoich wystąpień, popularyzujących dzieje II Rzeczypospolitej. Także we wtorek sala konferencyjna Biblioteki Międzyuczelnianej wypełniła się wieczorem tłumnie słuchaczami, którzy z zapartym tchem słuchali opowieści o wielkich Polakach z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najnowsza książka profesora aż się prosi o prezentację w Stalowej Woli - tak stwierdziło Muzeum Regionalne, które wspólnie z biblioteką zaprosiło wybitnego historyka i wspaniałego gawędziarza. Jest to bowiem „Historia Centralnego Okręgu Przemysłowego”, obszerna, szczegółowa monografia, ciekawie napisana, przynosząca wiele szczegółowych informacji, a jednocześnie stanowiąca syntezę dotychczasowej wiedzy o największej inwestycji okresu międzywojennego, która powołała do życia Stalową Wolę. Nic więc dziwnego, że ważne miejsce w tej monografii zajmuje Stalowa Wola, sztandarowa inwestycja COP.

Książka porusza nie tylko zagadnienia genezy i budowy Centralnego Okręgu, pokazuje również wizje przyszłości, zarysowane przez jego twórców, jak wiemy, niezrealizowane z powodu wybuchu II wojny światowej. Istotną częścią publikacji jest przedstawienie opinii o Centralnym Okręgu, prezentowanych w czasach realizacji tego planu, jak i w okresie Polski Ludowej, a także III Rzeczpospolitej. Na uwagę zasługuje kronika COP, obejmująca istotne wydarzenia w realizacji tego dzieła od końca 1935 do jesieni 1939 roku, rozpisana bardzo szczegółowo na kilkudziesięciu stronach książki. Całości dopełnia obszerna bibliografia i indeks osobowy. Warto dodać, że ponad 480-stronicowy tom zawiera liczne ilustracje archiwalne, w tym mało znane lub dotąd i niepublikowane.

Tego samego wtorkowego dnia przed profesor Drozdowski zaprezentuje inną swoją niedawno wydaną książkę, opracowaną wspólnie z Xymeną Pilch-Nowakowską - „Ignacy Jan Paderewski we wspomnieniach jemu współczesnych”. Ta promocja odbyła się nieprzypadkowo w stalowowolskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Sylwetka wielkiego pianisty i polityka wkrótce także stanie się tematem serialu muzycznego „Muzy mistrza Paderewskiego”. Obecnie trwają prace nad scenariuszem filmu, o czym również opowiedział profesor Drozdowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie