Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica powstania COP w Stalowa Wola. Minęło 79 lat

Zdzisław Surowaniec
Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli, n/z prezydent RP Ignacy Mościcki zwiedza jedną z hal.
Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli, n/z prezydent RP Ignacy Mościcki zwiedza jedną z hal. archiwum
5 lutego 1937 roku, na wniosek wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego Sejm RP przyjął plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jego częścią była budowa Zakładów Południowych, przemianowanych na Hutę Stalowa Wola.

Sztandarową inwestycją COP-u była budowa Zakładów Południowych i Stalowej Woli – huty stali szlachetnej, zakładów mechanicznych oraz przyfabrycznego osiedla, które wyrosły wśród nadsańskich piasków i lasów w przeciągu zaledwie dwóch lat.

Jak przypomina Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, czteroletni plan inwestycyjny opracowany przez ministra Kwiatkowskiego obejmował okres od 1 lipca 1936-30 czerwca 1940 roku. Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, skupiając się na rozwoju wytwórczości w tych gałęziach przemysłu, które nie przyczyniały się do powstawania dóbr konsumpcyjnych, a także zmniejszenie bezrobocia.

Lokalizację tego jednego z największych przedsięwzięć Polski międzywojennej, na które przeznaczono w latach 1937-1939 około 60% całości wydatków inwestycyjnych wyznaczono w tzw. trójkącie bezpieczeństwa. Wydzielono trzy regiony, w których zależnie od specyfiki terytorium koncentrowały się różne zadania: surowcowy (A) położony na Wyżynie Małopolskiej (zwany regionem kielecko-radomskim); aprowizacyjny (B) położony na Wyżynie Lubelskiej (zwanym regionem lubelskim); region przemysłu przetwórczego (C) leżący na Nizinie Sandomierskiej, Pogórzu, Beskidach i Wyżynie Małopolskiej (inaczej region sandomierski).

Pomimo iż wybuch wojny uniemożliwił realizacje w pełni podjętych planów, to osiągnięcia budowniczych Centralnego Okręgu Przemysłowego do dziś mogą budzić podziw. W ramach inwestycji powstało wiele nowych zakładów wytwórczych, inne zaś rozbudowano i zmodernizowano, wznoszono elektrownie i energetyczne linie przesyłowe, budowano linie kolejowe, drogi, infrastrukturę, obok fabryk powstawały osiedla i miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie