Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenny sprzęt trafił do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu

KAT
Do obsługi sztucznego płuca został przeszkolony Paweł Butryn, sekcyjny z Komendy Miejskiej PSP  w Tarnobrzegu.
Do obsługi sztucznego płuca został przeszkolony Paweł Butryn, sekcyjny z Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. Klaudia Tajs
Sztuczne płuco służy już strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu oraz druhom z jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego.

Zobacz także: "Siła wieku człowieku". Ulicami Warszawy przeszła parada seniorów

(Dostawca: x-news)

Badają szczelność masek
O tym jak cenny jest to sprzęt, którym tarnobrzeska komenda dotychczas nie dysponowała mówi młodszy brygadier Jacek Widuch. - Jest to urządzenie służące do przeprowadzania badań szczelności masek i aparatów ochrony dróg oddechowych strażaków - tłumaczy Jacek Widuch. - Tych urządzeń na terenie naszej jednostki oraz w powiecie jest dość dużo. Mamy ich ponad 60 sztuk. Potocznie urządzenie to nazywa się sztucznym płucem, bo symuluje pracę płuc człowieka.

W trosce o bezpieczeństwo
Jest to pierwsze tego typu urządzenie, którym dysponuje Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Będzie wykorzystywane do badania aparatów z tarnobrzeskiej komendy, ale także aparatów z jednostek ochotniczych z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego. - Aparaty muszą być badane regularnie i tak też było do tej pory - dodaje Jacek Widuch. - Były badane przez firmę zewnętrzną. Szczelność tych aparatów ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznej pracy strażaków podczas działań ratowniczo - gaśniczych, dlatego, że wszędzie gdzie występuje zadymienie, czyli strefa, gdzie musimy użyć takiego aparatu, występuje określone zagrożenie dla strażaków. A szczelność aparatów gwarantuje bezpieczeństwo działań. W tej chwili jesteśmy w stanie przeprowadzić takie badanie już samodzielnie. Jest to inwestycja, która zwróci się.

Wspólny zakup
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu nie poniosła żadnych kosztów związanych z zakupem sztucznego płuca. Wartość urządzenia wyniosła ponad 37 tysięcy złotych. Jego zakup był możliwy dzięki samorządowi Tarnobrzega, Starostwu Powiatowemu w Tarnobrzegu i gmin, które złożyły się na zakup sztucznego płuca.
Do obsługi sztucznego płuca zostało przeszkolonych kilku druhów z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wTarnobrzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie