Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi z Francji już modlą się i integrują w Tarnobrzegu

KAT
Tarnobrzeg, a dokładnie cztery miejscowe parafie Parafia Świętej Barbary, parafia Miłosierdzia Bożego, Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz parafia Chrystusa Króla, przyjął 116 Francuzów, którzy przyjechali do Polski na obchody Światowych Dni Młodzieży, ale wcześniej uczestniczą w diecezjalnych obchodach.

Zobacz także: "Dziękujemy Polsce za ciepłe przyjęcie". Pielgrzymi z całego świata przyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży

(Dostawca: x-news)

Pielgrzymi wysiedli z autokarów w środę po godzinie 19 i zostali odebrani przez rodziny, u których będą mieszkali do poniedziałku. Jacy są pielgrzymi? - Znamy się z nimi dopiero kilka godzin a już możemy sobie powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółmi - powiedział wczoraj rano Mariusz Michalak, koordynator wolontariatu Światowych Dni Młodzieży w Tarnobrzegu. - W Tarnobrzegu są Francuzi, bo podział został dokonany odgórnie. Cała Polska została podzielona na diecezje, którym przydzielono poszczególne kraje. Diecezji Sandomierskiej przypadł zaszczyt goszczenia Francuzów.

Pod opieką wolontariuszy
Pielgrzymami opiekuje się młodzież z Tarnobrzega. To głównie uczniowie gimnazjów i szkół średnich, którzy zgłosili się do pomocy z kilku względów. To nie tylko możliwość przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży w swoim mieście i wspólna modlitwa z pielgrzymami z Francji. - Takie spotkanie ma wiele pozytywnych stron - mówi Katarzyna Miołek, wolontariuszka z Tarnobrzega. - To możliwość poznania wielu wartościowych osób, które mieszkają w Europie, czy na innych kontynentach, ale są młodzi i mają takie same problemy, pomysły lub plany na życie jak my. To także możliwość porozumienia się w języku francuskim i sprawdzenia umiejętności. Spotkanie dopiero zaczęło się, ale już widzę, że będzie niesamowite.

Dzień pełen wydarzeń
Program kilkudniowego pobytu pielgrzymów w Tarnobrzegu jest bardzo ciekawy i atrakcyjny. W czwartek, po porannym nabożeństwie w Kościele Dominikanów, pielgrzymi pojechali nad Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie przez kilka godzin bawili się i integrowali na terenie przed Mariną. Był wspólny polonez, francuski taniec narodowy, makarena i belgijka. Były gry i zabawy. Był także czas na modlitwę i spacer brzegiem jeziora.

O godzinie 17 pielgrzymi modlili się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej w kościele Dominikanów. Następnie przy pomniku Bartosza Głowackiego, na głównym placu miasta poznali krótką historię Bartosza Głowackiego. Na dziedziniec Zamku Dzikowskiego przeszli w procesji. Tam przygotowano dla nich widowisko artystyczne przypominające historię Tarnobrzega, a dokładniej moment przekazania przez rodzinę Tarnowskich obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej Dominikanom. Po mszy na tyłach parku, wieczór zakończył piknik rodzinny z występami uczestników Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury, na ludowo zaprezentował się zespół śpiewaczy z Sokolnik, a Siarkopolanie dali występ i zachęcili do wspólnej nauki tańców polskich. Dzień zakończył Apel Jasnogórski.

W piątek, w planie jest wyjazd do Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, a wieczorem droga krzyżowa ulicami Tarnobrzega. Jutro, w sobotę, pielgrzymi dołączą do swoich kolegów i koleżanek, i wezmę udział w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty na Błoniach Sandomierskich. W niedzielę po nabożeństwach pielgrzymi zostaną przewiezieni nad Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie będzie trwał Festiwal S16 Festiwal Ognia, Bębnów i Siarki. Tam staną się uczestnikami próby bicia Rekordu Guinnessa w graniu na bębnach gołymi rękami. Tarnobrzeg opuszczą w poniedziałkowy ranek, po nabożeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie