Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Pensjonacie w Zalesiu Gorzyckim powstała zagroda edukacyjna

KaT
W zagrodzie powstał ogródek ziołowy, gdzie odwiedzający mogą już  poznawać różne gatunki ziół i roślin
W zagrodzie powstał ogródek ziołowy, gdzie odwiedzający mogą już poznawać różne gatunki ziół i roślin Klaudia Tajs
Zagroda edukacyjna przy Pensjonacie pod Pieprzówkami w Zalesiu Gorzyckim, to najnowsza oferta edukacyjna, z jakiej mogą korzystać najmłodsi mieszkańcy gminy Gorzyce i ościennych miejscowości.

W naturalnych warunkach najmłodsi mogą poznawać rośliny i zioła uprawiane w regionie, domowe zwierzęta oraz sprzęt wykorzystywany dawniej i dziś w pracach polowych.

Dostrzegli walory miejsca
Miejsce, gdzie powstała zagroda jest wyjątkowe. Tereny Zalesia Gorzyckiego pozwalają podziwiać uroki Gór Pieprzowych i przepiękny Sandomierz. To także miejsce, gdzie rzeki Trześniówka, Łęg i Wisła tworzą niepowtarzalny klimat małej, spokojnej miejscowości.

Walory urokliwego zakątka dostrzegli państwo Marta i Jarosław Brzezińscy, którzy w 2013 roku otworzyli pensjonat. Ponieważ obydwoje lubią wyzwania postanowili wykorzystać to, co pozostało po prowadzonym jeszcze w latach 90-tych gospodarstwie i zbudować zagrodę edukacyjną. - Nasze dzieci i wnuki wychowują się już w innych czasach niż my - mówi Marta Brzezińska. - Często najmłodsi nie mają okazji zobaczyć na żywo krowy, koguta, czy nawet urządzeń rolniczych, dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, które będzie służyło dzieciom zarówno do nauki, jak i do zabawy. W naszej zagrodzie nikt się nie nudzi, ponieważ zbyt wiele jest atrakcji.

Fasola, zioła i zwierzęta
Właściciele postanowili także wykorzystać to, co gminę Gorzyce wyróżnia, czyli fasolę wrzawską „Piękny Jaś”. - W zagrodzie będziemy prowadzić zajęcia z dziećmi i nie tylko - dodaje Marta Brzezińska. - Będziemy opowiadać o fasoli, jej uprawie i zastosowaniu. Dodatkowo przygotowaliśmy ogródek ziołowy, gdzie już niebawem będzie można poznać ponad 50 gatunków różnych ziół. Tych tradycyjnych i tych rzadziej spotykanych.

Zagroda edukacyjna to nie tylko rośliny. Zagroda to także zwierzęta. Mieszkają już tam gęsi, koty, psy. Niebawem dołączą króliki, kaczki, perliczki oraz wiele innych zwierząt, które wielu dzieciom są znane wyłącznie ze świata bajek, rysunków czy też opowiadań rodziców. Ponadto odwiedzający będą mieli okazję przypomnieć sobie czasy, gdy używano „sieczkarni”, młynków do zboża, przewracarki, grabiarki, bron oraz wiele innych rolniczych narzędzi.

Na odpoczynek i posiłek pod wiatę
Po przejściu szlaku edukacyjnego, właściciele zapraszają na warsztaty kulinarne, gdzie dzieci wspólnie z rodzicami lub opiekunami będą przygotowywały proziaki z dodatkiem past i ziół z domowego ogródka oraz wiele innych, tradycyjnych smakołyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie