Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jelita grubego. Czy ten nowotwór może być uleczalny?

Marcin Radzimowski
Lekarz medycyny Katarzyna Kosikowska-Skowron
Lekarz medycyny Katarzyna Kosikowska-Skowron Marcin Radzimowski
W początkowym etapie rozwoju raka jelita grubego, gdy guz może być całkowicie uleczalny, nie ma żadnych objawów. Rozmowa z lekarzem medycyny Katarzyną Kosikowską-Skowron, specjalistą gastroenterologii z Centrum Gastrologii i Dietetyki „Koskomed” w Tarnobrzegu

Dlaczego powinniśmy obawiać się raka jelita grubego?

Obecnie rak jelita grubego zajmuje w świecie drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na wszystkie nowotwory złośliwe, a więc jest chorobą bardzo „popularną”.

Kto może zachorować na raka jelita grubego?

Tak naprawdę każdy z nas może zachorować na raka jelita grubego. Ryzyko zachorowania ten typ nowotworu znacznie wzrasta po ukończeniu 50. roku życia.

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy raka jelita grubego?

Niestety, wczesne stadium raka jelita grubego zwykle nie daje żadnych objawów. Często spotykam się ze stwierdzeniem pacjentów, którym proponuję wykonanie kolonoskopii, że przecież nie mają żadnych objawów, nic ich nie boli, więc po co się badać. Nic bardziej mylnego. W początkowym etapie rozwoju raka jelita grubego, czyli wtedy, gdy guz jest jeszcze na tyle mały, że może być całkowicie uleczalny, nie ma żadnych objawów. W momencie gdy pojawiają się objaw, ja zmiana rytmu wypróżnień, nagłe zaparcia lub biegunka, problemy z oddaniem stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, niewyjaśniona anemia - najczęściej zmiana jest już zaawansowana i jej leczenie będzie bardziej skomplikowane, o ile w ogóle możliwe. Tutaj mogę tylko przytoczyć starą maksymę „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Kolonoskopia pozwoli się ustrzec przed rakiem jelita grubego?

Tak. Obecnie najważniejszym i najbardziej wiarygodnym badaniem, tak zwanym „złotym standardem” pozwalającym na wykrycie zmian przedrakowych, wczesnego raka, jak też zaawansowanego raka jelita grubego pozostaje kolonoskopia - czyli badanie endoskopowe jelita grubego. Kto i kiedy powinien się badać?

Kolonoskopia jako badanie profilaktyczne powinna być wykonana u osób powyżej 50. roku zycia bez względu na objawy. Poza tym tego typu badanie powinny mieć wykonane wszystkie osoby, u których pojawiły się tak zwane objawy alarmowe, czyli niewyjaśniona anemia, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nagła zmiana rytmu wypróżnień, znaczny spadek masy ciała w krótkim czasie(zwłaszcza po 40. roku życia), osoby, u których w najbliżej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) stwierdzono raka jelita grubego. Nigdy nie należy lekceważyć objawu, którym jest krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i tłumaczyć, że to na pewno tylko hemoroidy. Występowanie hemoroidów nie wyklucza występowania raka jelita grubego.

Jak przebiega to badanie ?

Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów badania jest przygotowanie jelita. Polega ono na wypiciu specjalnego preparatu, który oczyści jelito ze stolca i resztek pokarmowych. Dobre przygotowanie do badania poprawia jego jakość, dzięki czemu ryzyko przeoczenia drobnych zmian jest znacznie mniejsze oraz skraca czas badania. Badanie wykonuje doświadczony endoskopista, posiadający certyfikat uprawniający do badań endoskopowych wraz z pielęgniarką endoskopową.

Czy badanie jest bolesne?

Kolonoskopia jest dość dobrze tolerowana przez pacjenta. Może jej towarzyszyć uczucie rozpierania, wzdęcia w jamie brzusznej. Mogą występować krótkotrwałe silniejsze pobolewania w czasie pokonywania ostrych zakrętów jelita. Istnieje także możliwość wykonania badania w znieczuleniu, podczas którego pacjent śpi, nie odczuwa żadnych dolegliwości i budzi się po zakończeniu badania.

Czy to badanie jest bezpieczne?

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym jeśli wykonywana jest przez doświadczonego, rozsądnego lekarza. Powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie