Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społecznicy z Ligii Ochrony Przyrody odnawiają przyrodnicze perełki Tarnobrzega

Klaudia Tajs
Nowości pojawiają się na terenie samego Parku Dzikowskiego. Do końca marca stanie tam 10 oryginalnych tablic zawierających przyrodnicze opisy.
Nowości pojawiają się na terenie samego Parku Dzikowskiego. Do końca marca stanie tam 10 oryginalnych tablic zawierających przyrodnicze opisy. Klaudia Tajs
W tarnobrzeskim Parku Dzikowskim powstanie ścieżka edukacyjna z tablicami, a biegnąca w pobliżu zamku aleja dereniowa zostanie wyeksponowana. To wszystko za sprawą społeczników z tarnobrzeskiego oddziału Ligii Ochrony Przyrody, którzy zdobyli 24 tysiące złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:
"Kaczkomaty" w gdańskich parkach cieszą i edukują spacerujących

(Dostawca: x-news)

Pierwszy zwiastun nowości
Pierwszym zdaniem, które już wykonano było odmulenie, i pogłębienie leżącego poniżej zamku w Parku Dzikowskim stawu. Obecnie przy zalegającej pokrywie śnieżnej zmiany są trudno dostrzegalne, ale wiosną ekolodzy i miłośnicy przyrody zapraszają nad staw całe rodziny, bo warto. - Żyją w nim bardzo ciekawe gatunki chronione - zaprasza Janusz Wepsięć. - Jest kumak nizinny i traszka grzebieniasta. Mieszkają tam płazy. Można tam spotkać zaskrońca. To bardzo cenne gatunki z punktu widzenia przyrodniczego.

Dzięki projektowi drugą młodość zyska przepiękna aleja dereniowa, biegnąca od zamku w kierunku osiedla Dzików
Dzięki projektowi drugą młodość zyska przepiękna aleja dereniowa, biegnąca od zamku w kierunku osiedla Dzików Klaudia Tajs

Wyeksponują derenie
Dzięki projektowi drugą młodość zyska przepiękna aleja dereniowa, biegnąca od zamku w kierunku osiedla Dzików. Dziś krzewy są mało wyeksponowane, ponieważ przysłania je czarny bez i mirabelki. Krzewy te zostaną usunięte, bo zacieniają derenie. Zabieg ten sprawi, że krzewy derenia, których owoce w ostatnich latach zyskują coraz większe uznanie w medycynie naturalnej czy też wśród twórców nalewek i przetworów wzmocnią się i rozrosną.

Edukacyjne tablice
Nowości pojawiają się także na terenie samego Parku Dzikowskiego. Do końca marca stanie tam 10 oryginalnych tablic zawierających przyrodnicze opisy. Dzięki 40 mniejszym tabliczkom będzie można rozpoznać konkretne gatunki roślin. Zamontowanie tabliczek było konieczne ze względu na ogromne zainteresowanie spacerowiczów. - Widzimy, że wiele osób spacerując po parku przygląda się roślinom - dodaje Janusz Wepsięć. - Może nie wiedzą na co patrzą? A rosną tu ciekawostki. Jest miłorząb, tulipanowiec amerykański. Wiele ciekawych gatunków rośnie w przyzamkowym arboretum. Dlatego warto je oznaczyć i pokazać.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie