Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeska Prymasówka będzie uczyła stewardesy i stewardów. Minister dał zgodę! Trwa nabór

Klaudia Tajs
 Marcin Pilarski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu  pokazuje zgodę Ministra Edukacji Narodowej
Marcin Pilarski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu pokazuje zgodę Ministra Edukacji Narodowej Klaudia Tajs
Kiedy rok temu, Marcin Pilarski, nowy dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu zapowiedział, że uruchomi technikum kształcące stewardów i stewardesy, jedni za plecami dyrektora pukali się po głowach, inni trzymali za niego kciuki. W wizję dyrektora wierzył prezydent Grzegorz Kiełb.

ZOBACZ TAKŻE:
Hajnówka. Dzieci bez problemu kupują alkohol [NAGRANIE Z MONITORINGU]

(Źródło:poranny.pl)

- Najpierw radni pytali mnie, dlaczego wybrałem go na dyrektora, skoro w mieście jest tylu fachowców - mówił prezydent. - Potem ci sami radni, widząc jego działania mówili, że to był świetny pomysł.

Mamy zgodę Ministra

Zapowiedź stała się faktem. We wtorek w siedzibie szkoły w obecności władz miasta i Podkarpackiego Kuratora Oświaty, dyrektor Pilarski wspólnie ze swoim zespołem, omówił nowy kierunek, pokazał na dokumentach podpis Ministra Edukacji Narodowej i zaprosił młodzież do składania podań.

Technikum obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych o profilu mundurowym w ZSP nr 1 w Tarnobrzegu rusza od pierwszego września tego roku.

Prekursorzy kierunku

Pomysł pedagogów pochwaliła Podkarpacki Kurator Oświaty. - Na Podkarpaciu będzie wdrażany ten kierunek kształcenia w oparciu o eksperyment pedagogiczny - mówiła Małgorzata Rauch. - To pierwszy i jedyny zgłoszony w Kuratorium i Ministerstwie eksperyment na Podkarpaciu. Ten autorski program kształcenia będzie przecierał szlaki. Jest to ewenement ponieważ poprzez eksperyment będzie możliwe wpisanie na listę do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu. Taki zawód do tej pory jeszcze nie istniał. Eksperyment pedagogiczny to dzieło kilkuosobowego zespołu projektowego, który został przedstawiony podczas wczorajszej konferencji.

- Aby uzyskać zgodę Ministra Edukacji Narodowej szkoła musiała spełnić szereg wymagań - mówiła Anita Wójcikowska - Trela. - Prace nad pracowaniem programu nauczania ruszyły na początku minionego roku szkolnego. Nawiązano współpracę z Wyższą Szkołą Oficerską w Dęblinie. A kolejne działania doprowadziły do złożenia wniosku na biurku Ministra Edukacji Narodowej. Zgoda zapadła 18 lipca. Rekrutacja trwa poprzez szkolny sekretariat, gdzie można złożyć dokumenty do końca sierpnia. Przyjmowani są chłopcy i dziewczęta. Warunkiem przyjęcia jest średnia. Minimum cztery zero na świadectwie. Są już pierwsi chętni.

Technikum obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych o profilu mundurowym w ZSP nr 1 w Tarnobrzegu rusza od pierwszego września tego roku.

Klasa, w której nauka będzie odbywała się w dwóch grupach maksymalnie będzie liczyć 30 osób. Plan nauczania zawiera obowiązkowe przedmioty ujęte w systemie kształcenia we wszystkich typach techników oraz przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne. Położono nacisk na naukę języka obcego: angielskiego i niemieckiego zawodowego. Zaplanowano osiem przedmiotów wchodzących w cykl kształcenia zawodowego teoretycznego. Blok praktyczny będzie zawierał m.in. techniki samoobrony, pracownię wizażu, usługi gastronomiczne, zajęcia pływackie z elementami ratownictwa wodnego.

Rangę technikum podkreśla fakt, że opiekę naukową nad eksperymentem otacza Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, którego wykładowcy służą pomocą merytoryczną i praktyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie