Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrzawach zaczęli sadzić Pięknego Jasia

Klaudia Tajs
Pan Fasolek, w którego kostium przebrał się Leszek Kawalec ze Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś” z Wrzaw, w gminie Gorzyce prezentuje nowe wyroby. Nowością jest fasola słoikowana, która już cieszy się uznaniem wśród odbiorców.  Producenci zapowiadają, że niebawem na rynku pojawią się kolejne nowe produkty.
Pan Fasolek, w którego kostium przebrał się Leszek Kawalec ze Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś” z Wrzaw, w gminie Gorzyce prezentuje nowe wyroby. Nowością jest fasola słoikowana, która już cieszy się uznaniem wśród odbiorców. Producenci zapowiadają, że niebawem na rynku pojawią się kolejne nowe produkty. Klaudia Tajs
Wyjątkowość fasoli „Piekny Jaś” z Wrzaw polega na smaku. Ma posmak słodyczy. Nowością jest fasola słoikowana w zalewie. Występuje w zalewie pomidorowej i solnej.

Na świętego Marka, groch wyrasta z ziarnka”, „Na Świętego Marka fasoli miarka” „Na świętego Marka – ostatek grochu do garnka” – te polskie przysłowia niejako układają kalendarz uprawy fasoli. W gminie Gorzyce, fasolowym zagłębiu w naszym kraju ruszyło sadzenie fasoli, która jak mówią ci, którzy ją uprawiają zdobywa coraz większe uznanie na rynku krajowym i poza granicami.

Inauguracja kolejnego sezonu stała się okazją do powiedzenia o nowinach w produkcji fasoli . Mówił o tym Marek Bartoszek - trzeci z prawej ze Stowarzyszenia
Inauguracja kolejnego sezonu stała się okazją do powiedzenia o nowinach w produkcji fasoli . Mówił o tym Marek Bartoszek - trzeci z prawej ze Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś”. Klaudia Tajs

Fasolowe zagłębie

W gminie Gorzyce uprawa fasoli to jedna z głównych gałęzi rolnictwa. Średnio, rocznie produkuje się tu kilkaset ton fasoli, z tego 25 ton „Pięknego Jasia” sprzedawane jest jako produkt certyfikowany. O ten właśnie specjalny certyfikat Stowarzyszenie Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś” wystąpiło jeszcze 2007 roku.W tym samym roku organizacja otrzymała decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wpisaniu fasoli wrzawskiej do unijnego systemu, a w 2011 decyzją Komisji Europejskiej fasola wrzawska została wpisana na listę unijną, jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 10 członków produkujących certyfikowaną fasolę oraz 20, którzy produkują „jaśka” bez unijnego emblematu. Szacuje się, że w gminie Gorzyce około 250 rolników trudni się uprawą fasoli tycznej „Piękny Jaś”.

Przy tyczce z nowym nasadzeniem.
Przy tyczce z nowym nasadzeniem. Klaudia Tajs

Oferują nowe produkty

Pierwsze nasadzenia już zostały wykonane. Prace w polu potrwają jeszcze dwa tygodnie. W czym tkwi fenomen fasoli wrzawskiej? - Fasola produkowana w widłach Wisły i Sanu zawdzięcza swoje walory smakowe glebom madowym i mikroklimatowi - tłumaczy Marek Bartoszek ze stowarzyszenia. - Rzeki dają nam zamgławienie i fasola nie produkuje grubej skóry, przez co nie jest ciężka dla żołądka. Dlatego inaczej smakuje, ma lekki posmak słodyczy. Poza fasolą suchą, producenci wypuścili na rynek fasolę w zalewie solnej i sosie pomidorowym. Mają nadzieję, że nowy produkt przyjmie się wzorem suchej fasoli.

Wspólna promocja

Fasola to promocja gminy Gorzyce oraz powiatu tarnobrzeskiego. Podkreśla to Paweł Bartoszek, starosta, który wspiera producentów w działaniach, wręczając fasolę swoim gościom jako symbol promocyjny powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie