Zakaz na niedzielę

  Wioletta WOJTKOWIAK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Tarnobrzescy radni chcą zabronić supermarketom handlu w święta.

  Tarnobrzescy radni chcą zabronić supermarketom handlu w święta. ©Echo Dnia

  Tarnobrzescy radni chcą zabronić supermarketom handlu w święta.

  Tarnobrzescy radni chcą zabronić supermarketom handlu w święta. ©Echo Dnia

  - Dla naszych sklepów są nieuczciwą konkurencją i wyzyskują pracowników - twierdzi radny Wacław Golik. Chce, żeby Rada Miasta Tarnobrzega zakazała handlu w niedziele i święta sklepom o dużej powierzchni. Do głosowania ma dojść już na najbliższej, czwartkowej sesji.

  Projekt uchwały "w sprawie ustalenia dni i godzin otwarcia i zamykania placówek handlu detalicznego (...)", wniesiony przez radnego Golika, zyskał w Radzie Miejskiej czternastu zwolenników.
  Chcą oni, żeby sklepy o powierzchni większej niż 300 metrów kwadratowych nie prowadziły sprzedaży od godziny 18 w sobotę do godziny 5 w poniedziałek. W dniach ustawowo wolnych od pracy też mają być zamknięte. W Tarnobrzegu zakaz dotknąłby znane supermarkety, m.in. "Albert", "Lidl", "Leader Price", sieć "Biedronek", budujący się "Kaufland".

  - Duże sklepy są zagrożeniem dla małych. Ograniczenie im godzin pracy ochroni kupiectwo tarnobrzeskie przed ich oddziaływaniem. Poza tym praca w supermarketach w niedziele i święta - i to głównie kobiet - powoduje rozluźnienie więzi rodzinnych oraz zanik kontaktów towarzyskich - uzasadnia Wacław Golik. Co więcej, jako członek władz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej jest także współautorem projektu ustawy powstrzymującej ekspansję i regulującej działalność w Polsce wielkich koncernów handlowych.

  - Będzie to inicjatywa obywatelska. Projektem zajmuje się teraz sejmowa Komisja Gospodarki - informuje Golik. Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele próbowali już, bez powodzenia, przeforsować w Sejmie posłowie AWS.

  Pikanterii sprawie dodaje fakt, że radny wnosząc projekt uchwały nie jest zupełnie bezinteresowny. Jest właścicielem sklepu spożywczo-mięsnego. Czy nie boi się posądzeń o nieetyczne zachowanie? - Mam sklep, ale w niedziele i święta jest zawsze nieczynny i tak będzie, nawet jeśli wprowadzimy zakaz handlu dla dużych. Nie zamierzam swoich zasad zmieniać - broni się.

  Anna Ślęzak, radca prawny Urzędu Miejskiego, która analizowała projekt uchwały, wniosła sporo zastrzeżeń do jej treści. Na przykład w nazwie uchwały są wymienione zakłady gastronomiczne i usługowe, których tak naprawdę projekt nie dotyczy. Radny uważa, że projekt zdąży poprawić do czwartku. - Zgłoszę przed sesją autopoprawki - zapewnia. Przeciwnicy zamykania sklepów w niedziele domagają się społecznych konsultacji.  Zapraszamy do dyskusji

  Zapraszamy do dyskusji na naszym forum internetowym: www.echo-dnia.com.pl. Prosimy o telefony pod numerem 823-26-02.
  Bronimy się

  Wacław Golik, radny, autor projektu uchwały: - Tarnobrzeski handel to około 600 małych i średnich sklepów, które zatrudniają w sumie 2,5 tysiąca ludzi. To my płacimy do miasta podatki. Supermarkety nas drenują, wykańczają rodzinne firmy. To przez nie obroty naszych sklepów spadły o 20 procent. W mieście jest już sześć dużych sklepów, budują się kolejne i to w samym centrum. Zakaz na niedziele to jeden ze sposobów ochrony rodzimego handlu.
  Prezydent za równością

  Józef Michalik, rzecznik prezydenta: - Najsprawiedliwiej jest zakazać sprzedaży w niedziele wszystkim sklepom. Prezydent jest za ochroną rodzimego kupiectwa, ale nie takimi metodami, jak arbitralne ograniczanie działalności placówek akurat powyżej 300 metrów kwadratowych. W projekcie czytam, że zakaz handlu w niedziele ograniczy bezwzględne wykorzystywanie pracowników we wszystkie dni tygodnia. Czy to znaczy, że będzie można wykorzystywać pracowników we wszystkie inne dni tygodnia oprócz niedzieli? Co z pracownicami mniejszych sklepów, które pracują w niedziele. Czy one nie opiekują się dziećmi i nie mają kontaktów towarzyskich?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć