Słona cena za dobrą wodę

  Słona cena za dobrą wodę

  /WW/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Radni byli jednomyślni, że jakość wody trzeba poprawić.

  Radni byli jednomyślni, że jakość wody trzeba poprawić. ©W. Wojtkowiak

  Radni byli jednomyślni, że jakość wody trzeba poprawić.

  Radni byli jednomyślni, że jakość wody trzeba poprawić. ©W. Wojtkowiak

  Jeśli Tarnobrzeg, a to prawie pewne, rozpocznie największą w historii inwestycję, jaką jest porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, mieszkańcy muszą się liczyć z drastycznym skokiem cen za wodę i ścieki. Już w przyszłym roku zapłacą o 8 procent więcej. Podwyżkom nie będzie końca aż do 2025 roku. Decyzja, czy będą doskwierać, należy tylko do radnych.

  Za to polepszy się jakość wody pitnej, z którą ciągle coś jest nie tak, znikną szamba i nielegalne ścieżki zrzutu ścieków.
  Radni zgodzili się już na przystąpienie do porządków o wartości 75 mln złotych, które aż w 85 procentach sfinansuje Fundusz Spójności. To pomoc bezzwrotna. Program Tarnobrzega, jako jedyny z Podkarpacia zyskał uznanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jest w pierwszej turze 35 wniosków z całej Polski, które pod koniec września ma zaakceptować i obdarzyć dotacjami Komisja Europejska.

  Jeśli decyzja będzie dla miasta pomyślna i w styczniu wpłynie pierwsza transza pomocy, na wielką skalę rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej we wszystkich osiedlach, rozbudowa oczyszczalni ścieków, modernizacja ujęcia wody Bukie II i stacji uzdatniania wody. Żeby podołać inwestycjom miasto zaciągnie kredyty. Na początek 12 mln złotych. Jednak najbardziej kontrowersyjne są przyszłe opłaty za wodę i ścieki. Za metr sześcienny wody płacimy w tym roku 2,61 zł, za ścieki 2,78 zł. Razem 5,39 zł brutto. Z tabeli cen za usługi wodno - ściekowe wynika, że w 2005 roku łączna opłata wzrośnie do 5,80 zł, w 2006 wyniesie 6,24 zł, w 2007 - 6,48 zł, w 2010 - 8,66, w 2015 - 9,34, 2025 - 11,79 zł.

  - Zgodnie z zasadą obowiązującą w Unii, że ten, kto zanieczyszcza płaci za wszystkie inwestycje na sieci. Te koszty muszą być już wkalkulowane w ceny wody i ścieków - wyjaśnia wiceprezydent Andrzej Wójtowicz. Ceny uwzględniają inflację, koszty amortyzacji infrastruktury. Prezydent Tarnobrzega obiecuje na razie mieszkańcom, że podwyżki nie zrujnują domowych budżetów. Miasto planuje przeznaczyć z budżetu pół miliona rocznie na dopłaty do rachunków za wodę i ścieki, żeby zrekompensować mieszkańcom podwyżkę. Radni są przychylni. - Jeśli to będzie duża różnica, będziemy chcieli pomóc ludziom - mówi Władysław Czopek, radny z Wielowsi, który kanalizacji nie może się już doczekać.  Fundusz Spójności

  To wsparcie finansowe dla krajów Unii Europejskiej, których Produkt Krajowy Brutto nie przekracza 90 proc. średniej dla wszystkich państw członkowskich. Z funduszu korzystają Grecja, Portugalia, Hiszpania i Irlandia. Program finansuje głównie projekty w zakresie ochrony środowiska oraz transportu.
  Wydatki na początek

  Wartość inwestycji rozłożonej na lata 2005-09 to około 75 milionów. 85 procent wydatków pokryje Fundusz Spójności. Około 6,8 mln zł skredytują Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wyłoży prawie 3 miliony złotych, budżet gminy dołoży 700 tysięcy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć