Dla 400 z wyrokami

  /lev/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, Józef Czekalski, 10 listopada podpisał akt notarialny, stanowiący o wykupie gruntów pod rozbudowę więzienia i aresztu śledczego w Chmielowie.

  Zakupiono trzy hektary gruntu, z czego połowa zostanie przekazana bezpośrednio pod rozbudowę. - Taki był warunek dotychczasowych właścicieli siedmiu działek rolnych z Chmielowa. Na terenie półtora hektara zbudowane zostaną nowe pawilony: więzienny i administracyjny.
  Pawilon socjalny nie ulegnie zmianom, bo już został przystosowany do większej liczby więźniów. Na pozostałych terenach będą zrobione boiska, miejsca spacerowe itp. - tłumaczy Główny inspektor ds. Infrastruktury w nowodębskim UMiG, Aleksander Mokrzycki.

  Liczba pensjonariuszy wzrośnie dwukrotnie, do 400 osób, a będą to przede wszystkim aresztanci z końcówką wyroków, którzy dopuścili się czynów o lekkiej szkodliwości społecznej, umieszczeni w dwóch oddziałach: dla mniej i bardziej groźnych przestępców.

  Więzienie z aresztem przestanie być pododdziałem Aresztu Śledczego w Nisku i stanie się samodzielną jednostką penitencjarną z pełną administracją. Dzięki temu powstanie od 50 do 70 nowych miejsc pracy i władze Nowej Dęby nie ukrywają, że liczą na to, że pracę znajdą mieszkańcy miasta i gminy Nowej Dęby. Potrzebni będą strażnicy, dozorcy, wychowawcy, pracownicy administracyjni. Zniknie też konieczność dowożenia zatrzymanych osób z Rzeszowa, bo tam znajduje się najbliższy dla północnego Podkarpacia areszt. Dowożenie pensjonariuszy było uciążliwe dla sądów i prokuratur z okręgu tarnobrzeskiego, bo wiązało się z wysokimi kosztami oraz angażowaniem zbyt wielu funkcjonariuszy.

  Pieniądze pochodzić będą z Centralnego Zarządu Więziennictwa. Gmina dołoży do inwestycji 60 tysięcy złotych.

  Jak zapewnił dyrektor Centralnego Zarządu Służby Więziennej Jan Pyrcak, budowa ruszy już w pierwszej połowie 2005 roku i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynki powstaną w ciągu przyszłego roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć