Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemarsz diabetyków

/KaT/
W Tarnobrzegu chorzy na cukrzycę zebrali się o godz. 11 przy fontannie, w pobliżu siedziby prezydenta miasta.
W Tarnobrzegu chorzy na cukrzycę zebrali się o godz. 11 przy fontannie, w pobliżu siedziby prezydenta miasta. K. TAJS
- Nie wszyscy wiedzą, że 14 listopada jest Międzynarodowym Dniem Walki z Cukrzycą - przypomina Włodzimierz Piwowar.
- Nie wszyscy wiedzą, że 14 listopada jest Międzynarodowym Dniem Walki z Cukrzycą - przypomina Włodzimierz Piwowar. K. TAJS

- Nie wszyscy wiedzą, że 14 listopada jest Międzynarodowym Dniem Walki z Cukrzycą - przypomina Włodzimierz Piwowar.
(fot. K. TAJS)

- Maszerując chcemy uświadomić wszystkim, że wysiłek fizyczny jest niezwykle istotny w profilaktyce walki z cukrzycą - przekonuje Włodzimierz Piwowar, prezes Stowarzyszenia Diabetyków w Tarnobrzegu. Organizując przemarsz diabetycy chcieli zwrócić uwagę na zbyt trudny dostęp do specjalistów oraz potrzebę refundacji wszystkich insulin.

Trwający koło 30 minut przemarsz odbywał się równocześnie w 49 krajach. W Tarnobrzegu chorzy na cukrzycę zebrali się o godz. 11 przy fontannie, w pobliżu siedziby prezydenta miasta. Przyszli chorzy i ich rodziny. Z Placu Surowieckiego przeszli przez centrum miasta.

- Nie wszyscy wiedzą, że 14 listopada jest Międzynarodowym Dniem Walki z Cukrzycą - przypomina Włodzimierz Piwowar. - Został ustanowiony wiele lat temu. Jesteśmy jednym z wielu miast w Polsce i na świecie, w którym odbywa się wiec. Mimo zimna, chcemy przypomnieć o tym, że ruch w profilaktyce wali z cukrzycą jest tak samo ważny, jak zakaz palenia papierosów czy dieta.

W Tarnobrzegu mieszka około tysiąca diabetyków. W stowarzyszeniu działa 400 osób. Pani Janina Stępniowska choruje od wielu lat. Przyszła na wiec z nadzieją, że osoby ustalające ceny leków, a zwłaszcza insuliny i pasków obniżą ją. - Cukrzyk nie wydaje pieniędzy tylko na insulinę i paski, za pomocą których mierzy poziom cukru - tłumaczy pani Janina. - Jedno opakowanie insuliny kosztuje około 10 zł. W zależności od zaawansowania choroby zużywa jedną lub dwie paczki. Zażywamy również inne leki oraz zioła. Miesięcznie zostawiamy w aptece 200, a nawet 300 złotych. Chcielibyśmy, aby chorzy na cukrzycę mieli refundowane wszystkie leki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie