Kłótnia o halę

  /lev/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pomiędzy władzami Nowej Dęby a Starostwem Powiatowym w Tarnobrzegu zgrzytnęło. Nowa Dęba chce zostać głównym inwestorem i zarządcą hali sportowej powstającej przy Zespole Szkół numer 1. Starostwo mówi: - Tak się nie robi. Nie zostaje się głównym inwestorem pod koniec budowy!

  Dyskusja na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy w Nowej Dębie toczyła się między reprezentującym starostwo tarnobrzeskie Jerzym Sudołem a radnymi i burmistrzami Nowej Dęby.
  Gmina chce przejąć 52 procent udziałów, a tym samym stać się głównym inwestorem i zarządcą hali. Hali, której budowa przy ZS nr 1 dobiega już końca, a która swoje powstanie zawdzięcza... starostwu.

  Większość nowodębskich radnych poprzedniej kadencji nie chciała, by gmina budowała halę, argumentując, że nie będzie jej na to stać. Ostatecznie ustalono, że 40 procent udziałów własnościowych hali będzie mieć gmina, zaś resztę powiat. Tak jest teraz.

  - Proponuję równy, 50-procentowy podział, wynikający ze zbliżonego wkładu finansowego gminy i starostwa w budowę hali. Wasza propozycja, by gmina miała 52 procent, a starostwo 48 procent udziałów, jest dla mnie niezrozumiała. Nie wiem czym jest podyktowane, że w chwili, kiedy prace są na ukończeniu i jesteśmy na etapie ustalania kolorystyki pomieszczenia, gmina ma przejąć budynek - mówił wicestarosta Jerzy Sudoł.

  Starostwo administruje nowodębskim ZS nr 1 i nie wyobraża sobie sytuacji, w której halą, integralną częścią szkoły, zarządzałby ktoś inny. Jak zapewnił starosta, sala będzie ogólnodostępna, ma służyć przede wszystkim mieszkańcom miasta. Stąd zdziwienie i zaskoczenie z powodu proponowanej przez władze Nowej Dęby zmiany.

  - Tak się nie robi. Nie odbiera się udziałów i nie zostaje się głównym inwestorem pod koniec budowy. Nasza propozycja jest dobra. Mówię to nie jako ktoś z Tarnobrzega, ale jako gość z Nowej Dęby - mówił wicestarosta, rodowity nowodębianin.

  Radni i burmistrzowie Nowej Dęby tłumaczyli, że u podłoża ich propozycji nie leżą względy ambicjonalne. Pomysł powstał z chwilą uzyskania 100 tysięcy złotych dofinansowania z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

  - Chcemy w ten sposób zabezpieczyć dobro miasta. Kto wie, czy w przyszłości współpraca ze starostwem będzie się dobrze układać, jeżeli zmieni się skład osobowy Rady Powiatu. Skąd wiadomo, że nie zostanie zmniejszona liczba powiatów o tarnobrzeski? - uzasadniał zastępca burmistrza Krzysztof Michałów. Kolejnym argumentem za większymi udziałami jest mające powstać w niedalekiej przyszłości i odległości od hali Regionalne Centrum Rehabilitacji i Rekreacji. To sąsiedztwo pozwoliłoby na zrobienie wspólnej infrastruktury, wielkiego parkingu, organizowanie łączonych imprez.

  Burmistrz Nowej Dęby Józef Czekalski zapowiedział, że będzie pertraktował w tej sprawie ze starostwem, na co dostał zgodę nowodębskich radnych.  ILE KOSZTUJE HALA

  Koszt budowy hali wynosi prawie 2,5 miliona złotych, z czego jeszcze w czerwcu tego roku 28,1 procent kosztów ponosiła gmina, 33,4 procent - powiat tarnobrzeski, a pozostałe pieniądze pochodziły od podkarpackiego kuratora oświaty oraz z budżetu marszałka województwa podkarpackiego. Teraz gmina i starostwo mają po 28,6 procent, po około 660 tys. zł. Wkład kuratorium to 16 procent (377 tys. zł), a marszałka - 26,8 procent (222 tys. zł). Inwestycja, realizowana od 2001 roku, ma zostać ukończona w przyszłym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć