Przejrzysta Nowa Dęba

  /lev/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nowa Dęba otrzymała certyfikat dla gminy, której udało się wdrożyć program "Przejrzysta Polska" i wypełnić jego główne założenia. To jedyna na Podkarpaciu i jedna z 16 w kraju gmina, jakim udało się pozytywnie przetestować pilotażowe zadania akcji.

  W piątek w Warszawie burmistrz Nowej Dęby Józef Czekalski, razem z komendantem nowodębskiej Straży Miejskiej Adamem Szurgocińskim i kierownikiem referatu organizacyjnego Urzędu Miasta Barbarą Sudoł odebrali certyfikat.
  - To dla nas wspaniałe wyróżnienie. Jak tu nie być dumnym, jeżeli nasza gmina spełnia wymogi przejrzystości, działa sprawnie i poprawnie? Bardzo się cieszę, że tak dobrze nam poszło - mówi uradowany burmistrz.

  Do udziału w pierwszym, pilotażowym etapie zaproszono 16 gmin, po jednej z każdego województwa. Kryteriami doboru były między innymi: wielkość gminy (do 50 tysięcy mieszkańców), aktywnie działające na jej terenie organizacje pozarządowe, dobra opinia przedstawicieli wojewódzkich. Na Podkarpaciu została wytypowana tylko Nowa Dęba.

  W ramach programu przedstawiciele władz gminnych uczestniczyli w konsultacjach i szkoleniach, które uczyły, jak realizować podstawowe cele akcji: przejrzystość, brak tolerancji dla korupcji, przewidywalność, fachowość i rozliczalność.

  Władze Nowej Dęby współpracują z czterdziestoma organizacjami pozarządowymi z gminy oraz z instytucjami społecznymi. Samorządowcy opracowują "przejrzysty informator publiczny", dzięki któremu każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, do kogo może się zwracać o pomoc. Tworzony jest też program współpracy, określający strategię rozwoju gminy z udziałem lokalnej społeczności. Urząd Miasta planuje wydać ogólnodostępny informator: "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy".  Przedsięwzięcie "Przejrzysta gmina" jest prowadzone przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Fundację imienia Stefana Batorego, "Gazetę Wyborczą", Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Bank Światowy oraz dwutygodnik "Wspólnota". Pomysł zorganizowania akcji był reakcją na coraz częstsze doniesienia mediów o negatywnych zjawiskach w życiu publicznym, takich jak na przykład korupcja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć