Zastawili drogę na żłość!

  Zastawili drogę na żłość!

  /lev/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ludzie twierdzą, że przez ogrodzenie przykościelne droga jest za wąska.

  Ludzie twierdzą, że przez ogrodzenie przykościelne droga jest za wąska. ©J. Lewicka

  Ludzie twierdzą, że przez ogrodzenie przykościelne droga jest za wąska.

  Ludzie twierdzą, że przez ogrodzenie przykościelne droga jest za wąska. ©J. Lewicka

  Burmistrz Józef Czekalski: - Chcieliśmy wszystko załatwić pokojowo, spokojnie, ale co rusz robi się niezdrowa atmosfera. A z księdzem trzeba rozmawiać spokojnie. M. Radzimowski

  Burmistrz Józef Czekalski: - Chcieliśmy wszystko załatwić pokojowo, spokojnie, ale co rusz robi się niezdrowa atmosfera. A z księdzem trzeba rozmawiać spokojnie.
  (fot. M. Radzimowski)

  Mieszkańcy osiedla Dęba w Nowej Dębie zabarykadowali ulicę Szpitalną. - To najkrótsza droga, jaką ksiądz szedł z pogrzebem. Blokując ją, ktoś chyba chciał dopiec księdzu - mówią ludzie z innych osiedli. Adam Szurgociński, komendant Straży Miejskiej: - To niedopuszczalne. Sprawcy zostaną ukarani.
  Komendant Straży Miejskiej Adam Szurgociński: - Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby rowerzysta lub kierowca samochodu chcieli po zmroku dostać się tą drogą do szpitala. M. Radzimowski

  Komendant Straży Miejskiej Adam Szurgociński: - Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby rowerzysta lub kierowca samochodu chcieli po zmroku dostać się tą drogą do szpitala.
  (fot. M. Radzimowski)


  Przeszkoda - rów w drodze i drewniana barykada - pojawiła się w nocy z poniedziałku na wtorek. - Zdziwiłam się, bo nikt nie ostrzegał, że będą jakieś zmiany - mówi pani Janina, która we wtorek rano musiała przeskakiwać przez barierkę, idąc do szpitala.

  - Ta ulica ma być zamknięta przez nadleśnictwo. Pewnie stąd te zmiany - przekonywał jeden z mężczyzn.

  Jednak o zamknięciu drogi nic nie wiedzieli ani pracownicy nowodębskiego Urzędu Miasta, ani Nadleśnictwa Buda Stalowska.

  Komendant Straży Miejskiej jest kategoryczny: - Sprawcy całego zamieszania zostaną pociągnięci do odpowiedzialności! Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby rowerzysta lub kierowca samochodu chcieli po zmroku dostać się tą drogą do szpitala.

  Owszem, do szpitala by się dostali, ale jako jego pacjenci, bo drewniana blokada nie oznaczona, przez co o zmroku stawała się niewidoczna.  Mieszkańcy: - Płot bliżej kościoła

  Kto zablokował drogę? Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęła policja. Są ponoć świadkowie, którzy widzieli w nocy z poniedziałku na wtorek kilku kopiących mężczyzn. Ze wstępnych ustaleń wynika, że to mieszkańcy domów przy ulicy Szpitalnej w ten sposób protestują przeciw opieszałości miejskich urzędników, nie kwapiących się do załatwienia sprawy z księdzem miejscowej parafii.

  - To najkrótsza droga, jaką ksiądz szedł z pogrzebem - mówi mieszkanka Nowej Dęby. - Blokując ją, ktoś chyba chciał dopiec księdzu.

  Mieszkańcy od lat domagają się poszerzenia Szpitalnej i przywrócenia wjazdu przez ulicę Skargi. Denerwuje ich, że proboszcz pobliskiej parafii postawił na kawałku drogi ogrodzenie. - Wbijacie mi nóż w plecy - miał powiedzieć ksiądz z chwilą, gdy ludzie zgłosili mu zażalenia trzy lata temu, dlatego chcieli polubownie rozwiązać sprawę. Jak?

  - Trzeba przestawić kłopotliwy płot bliżej kościoła. My pomożemy w pracach, dołożymy się do budowy, a resztę niech pokryje Urząd Miasta i sprawa będzie załatwiona - tłumaczy jeden z mieszkańców. Główny specjalista do spraw infrastruktury w nowodębskim Urzędzie Miasta Aleksander Mokrzycki: - To dobry pomysł, byle tylko ksiądz się zgodził.  Ksiądz: - Mam przestawić dzwonnicę?

  Ale proboszcz Mieczysław Wolanin nie zgadza się na zmiany. - Dlaczego chcą poszerzać uliczkę od strony placu kościelnego? I co, dzwonnicę mam przestawić, byle tylko załatwić sprawę? Może w końcu ktoś przyszedłby do mnie porozmawiać, a nie kierować sprawą przez osoby trzecie. Wszystko przecież zostało sprawdzone, dlaczego więc zmieniać coś, co spełnia wymogi prawne? - pyta.

  Rzeczywiście, sprawa była badana przez pracowników tarnobrzeskiego i podkarpackiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nie stwierdzili nieprawidłowości.  Burmistrz: - Rozsądku, rozsądku

  Tymczasem mieszkańcy domów przy Szpitalnej uważają, że wydano pozwolenie na ogrodzenie, wbrew interesowi mieszkańców, bo urzędnicy boją się zadrzeć z kościołem.

  - W najbliższych wyborach nie mieliby szansy na wygraną, bo ksiądz im odpowiednio podziękował z ambony. Lepiej siedzieć cicho - mówi jeden z mężczyzn.

  Czy rzeczywiście władze w Nowej Dębie się boją? - Nie kierujemy się strachem, a rozsądkiem - odpowiada burmistrz Józef Czekalski. - Chcieliśmy wszystko załatwić pokojowo, spokojnie, ale co rusz robi się niezdrowa atmosfera, albo ktoś ma jakieś zażalenia na sesji, albo stawia barykady. A z księdzem trzeba rozmawiać spokojnie - dodaje. Mówi, że sam porozmawia z proboszczem. Jeszcze nie wie, kiedy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć