Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą z wiatrakami?

/KaT/
Wczoraj przedstawiciele Integracyjnego Klubu Sportowego fotografowali źle wykonany podjazd na chodnik przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.
Wczoraj przedstawiciele Integracyjnego Klubu Sportowego fotografowali źle wykonany podjazd na chodnik przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. K. TAJS
- Jak możemy swobodnie przejechać przez krawężnik, skoro kostka brukowa wystaje kilka centymetrów ponad asfalt - pyta Radek Zięba.
- Jak możemy swobodnie przejechać przez krawężnik, skoro kostka brukowa wystaje kilka centymetrów ponad asfalt - pyta Radek Zięba. K. TAJS

- Jak możemy swobodnie przejechać przez krawężnik, skoro kostka brukowa wystaje kilka centymetrów ponad asfalt - pyta Radek Zięba.
(fot. K. TAJS)

- Od sześciu lat powtarzam prezydentowi miasta, aby przy odbiorze technicznym nowowybudowanych obiektów, uczestniczyły osoby niepełnoprawne, bo inaczej mamy w mieście same architektoniczne buble - mówi Radek Zięba, prezes Integracyjnego Klubu Sportowego w Tarnobrzegu. Determinacja niepełnosprawnych z powodu licznych barier jest tak ogromna, że zrobili zdjęcia, które wczoraj przekazali wiceprezydentowi miasta.

Na wykonanie ponad 150 zdjęć, pokazujących miejsca, utrudniające przejazd osobom poruszającym się na wózkach lub niewidomym, Radek Zięba, Jacek Nowicki i Marcin Róg potrzebowali zaledwie kilku godzin. Zdjęcia są dokumentacją programu "Bariery w Tarnobrzegu".

- Nasza walka z barierami architektonicznymi w tym mieście przypomina walkę z wiatraki - tłumaczy Radek Zięba, pomysłodawca programu. - Dlaczego nowe budynki, chodniki, podjazdy nie są dostosowane dla niepełnosprawnych. Przed gmachem ośrodka pomocy społecznej wybudowano podjazd dla wózków. Jest zbyt wąski i stromy. Kto zapłaci za poprawki?

Okazuje się, że architektonicznych absurdów uwiecznionych na zdjęciach jest znacznie więcej. Oddane kilka dni temu rondo posiada zbyt strome krawędzie i zjazdy. Z chodników na ulicy Dekutowskiego wystaje kostka. W nowych blokach Towarzystwa Budownictwa Społecznego, progi są za wysokie.

- Gdzie jest inspektor nadzoru budowlanego, który odbierał te inwestycje od wykonawcy - pyta Radek Zięba. - Czy miasto jest tak bogate, że stać je na wykonanie poprawek. Wykonawcy naruszyli przepisy, czy odpowiedzą za to?

Swoje zastrzeżenia przedstawiciele tarnobrzeskiego środowiska niepełnosprawnych przekazali podczas wczorajszej debaty w Miejskiej Telewizji Wiktorowi Stasiakowi, wiceprezydentowi miasta.

- Debata była pierwszą częścią naszego programu - tłumaczy prezes Zięba. - Za kilka dni posadzimy na wózki przedstawicieli władz i radnych. Tym, którzy nie zechcą usiąść na wózek, zawiążemy oczy, aby poczuli się jak niewidomi. Chcemy powołać komisję składającą się z osób niepełnoprawnych, radnych i urzędników, która choć częściowo przyczyni się do likwidacji barier. Jeśli nasze działania nie przyniosą oczekiwanych efektów, zwołamy pod budynkiem Urzędu Miasta manifestację.

Zdjęcia z architektonicznymi bublami na terenie Tarnobrzega za kilka dni będą dostępne na stronie internetowej Integracyjnego Klubu Sportowego: http://www.iks.tbg.net.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie