Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szturmem na policję

/KaT/
Pani Renata z Tarnobrzega skończyła studia o kierunku transport i logistyka. Ma nadzieję, że dzięki tej nietypowej specjalizacji, dostanie pracę w policji.
Pani Renata z Tarnobrzega skończyła studia o kierunku transport i logistyka. Ma nadzieję, że dzięki tej nietypowej specjalizacji, dostanie pracę w policji. K. TAJS

- Nie sądziłem, że tyle osób chce pracować w policji - mówi Grzegorz Śmiech, zastępca komendanta policji w Tarnobrzegu. Codziennie przy komputerze stojącym na parterze komendy, z którego można dowiedzieć się o zasadach rekrutacji, korzysta kilkadziesiąt osób. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie szacuje, że o 50 wolnych etatów, będzie ubiegało się nawet kilka tysięcy chętnych.

Zainteresowani pracą w policji, do tarnobrzeskiej komendy przychodzą już o godzinie ósmej rano. - Pytają gdzie można zdobyć kwestionariusz - tłumaczy dyżurny. - Odsyłam ich do komputera i regulaminu, który stoi przy wejściu.

Wśród osób zainteresowanych pracą jest pani Renata z Tarnobrzega, która wczoraj przyszła do komendy po kwestionariusz. - Skończyłam dość nietypowy kierunek studiów transport i logistykę - mówi. - Znam języki obce. Spośród moich bliskich, nikt nie pracuje w policji. Według mnie, nadaję się do służby.

Podania przyjmowane są od 1 sierpnia. Codziennie na adres Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wpływa po kilkadziesiąt kopert. Pracownicy nadzorujący rekrutację szacują, że na koniec miesiąca, będzie ich kilka tysięcy.

- Dziś jest ich 300, ale to dopiero początek lawiny, jaka ruszy w drugiej połowie sierpnia - zapowiada Piotr Kluz, z biura prasowego KWP w Rzeszowie.

Co przyciąga do służby w policji? Zdaniem tych, którzy starają się o pracę to prestiż i pewność zatrudnienia. Wymieniają także zarobki. - Świeżo zatrudniona osoba to kursant, który zarabia 1360 złotych brutto - wyjaśnia Piotr Kluz. - Zanim pojawi się w komendzie, musi zaliczyć kilkumiesięczny kurs. Droga do awansu zawodowego zależy od kursów i szkoleń, które na szczęście są bezpłatne.

Nieoficjalnie mówi się, że na Podkarpacie trafi 50 dodatkowych etatów. Grzegorz Śmiech, zastępca komendanta policji w Tarnobrzegu ma nadzieję, że liczba etatów, przeznaczonych dla jego komendy, pokryje wakaty. - Ludzie odeszli na emeryturę i mam dziewięć wolnych etatów - wylicza. - To etaty w wydziale prewencji i ruchu drogowym. Chciałbym, aby wśród nowych pracowników były kobiety, które moglibyśmy skierować do drogówki.

Nabór trwa do końca sierpnia. Potem kandydaci przejdą przez egzaminacyjne sito w szkołach policyjnych. Nazwiska nowoprzyjętych osób, poznamy w grudniu.

_Kandydat do służby w policji powinien posiadać: obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie (wyjątek stanowi służba w oddziałach prewencji - za zgodą komendanta wojewódzkiego może to być osoba po szkole zawodowej), zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, powinien korzystać w pełni z praw publicznych, być niekaranym. Przyjęcie do służby w policji może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu do rezerwy. Warunek ten nie dotyczy kobiet. _

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie