Akademik czy stancja?

  /MF, KOJ/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Studenci przyjeżdżający studiować do Tarnobrzega zastanawiają się nad wynajęciem mieszkania lub zamieszkaniem w akademiku. Głównym powodem, dla którego wybierają akademik jest jego niższa cena, lecz wiele osób woli wydać więcej i żyć w bardziej komfortowych warunkach.

  Rok akademicki już się rozpoczął, jak zwykle w tym czasie pojawia się problem z zakwaterowaniem studentów mieszkających poza Tarnobrzegiem.

  Miejsc w akademikach jest jeszcze sporo, wystarczy złożyć wniosek, a pokój się znajdzie. Gorzej jest ze stancjami. Jest sporo ogłoszeń, ale wiele już nieaktualnych. Przed wyborem mieszkania trzeba dobrze się zastanowić, czy jest ono blisko uczelni i centrum miasta.

  Dobrym pomysłem jest także wynajęcie mieszkania w kilka osób, koszty będą wtedy dzielone. To rozwiązanie jest jednym z najczęściej stosowanych.

  - Ja wybrałam mieszkanie na stancji - tłumaczy Justyna z Leżajska, studentka PWSZ w Tarnobrzegu. - Mieszkanie to załatwiła mi ciocia i bardzo się cieszę, że tak dobrze trafiłam. Do domu mogę zaprosić kogo chcę, kiedy chcę, a w akademikach jest już z tym problem.

  Ceny w tarnobrzeskich akademikach wahają się od 150 do 180 złotych za miesiąc, nie wliczając w to wyżywienia. Natomiast wynajęcie pokoju w Tarnobrzegu to wydatek od 150 do 300 zł miesięcznie. Najczęściej argumentami zachęcającymi do wynajęcia stancji są bliskość uczelni i niezależność. Studentom proponowane są piętra domów, a nawet całe wille. Znak czasu to informacje o wyposażeniu lokali w komputer i Internet.

  Wolę zapłacić więcej i coś wynająć, niż mieszkać w akademiku - dodaje Justyna. - Tam warunki do nauki są dużo gorsze.  Zapytaliśmy studentów tarnobrzeskich uczelni, ile kosztuje wynajęcie mieszkania, lub stancji w Tarnobrzegu, czy trudno jest coś znaleźć.

  Agnieszka z Ostrzeszowa:- Nie jest trudno, jest dużo propozycji stancji. Ja płacę 200 złotych miesięcznie, bardzo dobrze mi się mieszka w wynajętym mieszkaniu.

  Michał z Lipy: - Dopiero szukam stancji, nie wszystkie ogłoszenia odpowiadają mi warunkami, nie mam w ogóle rozeznania, ile może kosztować wynajęcie pokoju. Planuję nie mieszkać sam tylko z trzema, czterema znajomymi. Z tego, co zauważyłem ogłoszeń jest dużo i niedługo coś znajdę.

  Ewelina z Bożydar: - Mieszkam wraz z koleżankami w żeńskim akademiku. Warunki mamy całkiem dobre, lecz nie sądzę, żebym mieszkała tu cały rok. Ciągle szukam stancji, lecz za mało znam miasto, żeby sama to robić.

  /KOJ/

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć