Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

On pragnął szczęścia

/ram/
- Problemy poruszane w powieściach Charlesa Dickensa są wciąż aktualne - przekonuje Renata Stadnik - Komórkiewicz.
- Problemy poruszane w powieściach Charlesa Dickensa są wciąż aktualne - przekonuje Renata Stadnik - Komórkiewicz. M. Radzimowski

Już wkrótce do księgarń w całej Polsce trafi książka zatytułowana "Parent - Child Relationship in Victorian Britain and in Dickens's Novels", autorstwa nauczycielki języka angielskiego Zespołu Szkół w Gorzycach (powiat tarnobrzeski). To propozycja dla miłośników twórczości Charlesa Dickensa i samego powieściopisarza. - Starałam się przedstawić relacje Dickensa z własnymi rodzicami i ich wpływ na jego życie oraz twórczość - wyjaśnia Renata Stadnik - Komórkiewicz, autorka powieści.

Dlaczego właśnie Dickens i jego twórczość stała się tematem książki? Anglistka z Gorzyc przekonuje, że tematy jego powieści są wciąż aktualne. Podobnie uważa również znakomity polski reżyser Roman Polański, który właśnie na podstawie powieści Charlesa Dickensa nakręcił film "Oliver Twist".

- Chociaż pisarz miał obydwoje rodziców, często był samotny, opuszczony, poniżany, negowany, a nawet głodny. To wszystko sprawiało, że czuł się sierotą - mówi Renata Stadnik -Komórkiewicz. - Jego osobiste pragnienie szczęścia, odzwierciedlone zostało w postaciach jego powieści.

Książka "Parent - Child Relationship in Victorian Britain and in Dickens's Novels" przybliża czytelnikowi nie tylko relacje Dickensa z własnymi rodzicami, ale ogólnie relacje na linii dzieci - rodzice, panujące w Wiktoriańskiej Anglii.

- Tylko Dickensowi udało się przekształcić najrozmaitsze postacie, sytuacje, sceny z życia dziewiętnastowiecznej Anglii, a potem je przenieść do swoich powieści - dodaje anglistka. - Dzięki temu stworzył on arcydzieła światowej klasyki. Autor poprzez pokazanie dramatycznych scen traktowania dzieci, pragnie zmienić ludzkie myślenie i pokazać, że nie są one rzeczami istotami, które szczególnie powinny być przesycone miłością, dobrocią i troską przede wszystkim rodziców.

W swojej pracy Renata Stadnik - Komórkiewicz podkreśla, jak ważne były dzieci dla pisarza i jak bardzo je wszystkie kochał. Prezentuje cztery rodzaje stosunków rodziców z dziećmi. Pierwszą grupę stanowią sieroty, zostawione na łaskę ludzi których przypadkowo spotkali w życiu. Drugi przykład znajdujący odzwierciedlenie w powieściach to ignorowane czy niechciane dzieci, często ranione przez własnych rodziców. Kolejny przykład - dzieci eksploatowane przez rodziców i rodziny, wreszcie przykład dzieci, które zostały zdemoralizowane i źle prowadzone przez rodziców.

Fascynacją powieściami Charlesa Dickensa anglistka Zespołu Szkół w Gorzycach próbuje też zarazić swoich uczniów. Zawsze zachęca ich do czytania powieści tego autora, ostatnio uczniowie obejrzeli w szkole na video sfilmowaną powieść Dickensa "Nicholas Nickleby", a wkrótce planują wyjazd do kina na film Polańskiego "Oliver Twist".

Książka "Parent - Child Relationship in Victorian Britain and in Dickens's Novels" już w najbliższym czasie trafi do księgarń. Dla wielu osób problemem może być to, że napisana została w języku angielskim. To będzie jednak jej atutem w czasie prezentacji, jaką nauczycielka planuje w Anglii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie