Na dializy do "prywaciarza"

  Na dializy do "prywaciarza"

  /KaT/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  - Skoro nie było dla nas pieniędzy w budżecie państwa, stację dializ zbudowała prywatna firma - tłumaczy Zbigniew Młodawski, zastępca dyrektora ds. administracyjno - technicznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Tarnobrzegu. Od stycznia chorzy wymagający dializowania nerek będą korzystali z bezpłatnych zabiegów w stacji dializ, jaka powstaje przy tarnobrzeskim szpitalu.

  W maju 2000 roku Ministerstwo Zdrowia przyjęło program "Dializoterapia XXI wieku", w ramach którego na Podkarpaciu zakładano budowę czterech stacji dializ. Na ich siedziby wybrano Dębicę, Stalową Wolę, Mielec i Tarnobrzeg. Niestety, okazało się, że dla Tarnobrzega zabrakło pieniędzy i plan budowy stacji dializ przy tutejszym szpitalu padł.

  Tymczasem w sierpniu zeszłego roku firma "Fresenius Medical", z siedzibą w Poznaniu, złożyła ofertę budowy stacji.

  - Aby ruszyć z inwestycją, najpierw trzeba było rozebrać nasz azbestowy budynek hotelu robotniczego - tłumaczy Zbigniew Młodawski. - Koszt rozbiórki wyceniono na 40 tysięcy złotych. Na wstępie zapowiedzieliśmy tej firmie: "Chcecie budować, najpierw rozbierzcie stary gmach" i zbudujcie stację na fundamentach hotelu. Zgodziła się.

  Propozycja przyszłego inwestora zmotywowała dyrekcję szpitala do szybkiego działania. O planach budowy poinformowano Radę Społeczną Szpitala, marszałka i sejmik województwa. Kilkumiesięczny dialog zakończył się w sierpniu tego roku ogłoszeniem przetargu na dzierżawę gruntu pod budowę przyszłej stacji.

  - Wygrała firma "Fresenius Medical", gdyż zaproponowała najkorzystniejsze warunki - zapewnia dyrektor Młodawski. - Umowę na dzierżawę gruntu i budowę stacji podpisaliśmy pierwszego września. Prace idą bardzo sprawnie. Na 15 grudnia zaplanowano odbiór techniczny budynku. Pierwsze dializy będą możliwe na początku stycznia.

  W stacji, która mieści się w budynku sąsiadującym z Wojewódzkim Szpitalem, będzie 12 stanowisk. Docelowo zapewni dializy 60 pacjentom. Zabiegi będą bezpłatne, gdyż za usługi zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zapewnia dyrekcja tarnobrzeskiego szpitala, budowa stacji przez firmę "Fresenius Medical" przyniesie korzyści nie tylko 35 mieszkańcom, którzy dziś dializują się w Stalowej Woli i Sandomierzu.

  - Szpital ze swojej strony wyłożył tylko dwa tysiące metrów gruntu, który oddał w dzierżawę na 15 lat - zdradza dyrektor. - Tymczasem korzyści dla nas są znacznie większe. Przez trzy najbliższe lata firma wpłaci na nasze konto sporą sumę pieniędzy za dzierżawę. Nie mogę powiedzieć dokładnie ile, ale kwota jest zadawalająca. Ponadto szpital będzie świadczył na rzecz stacji usługi laboratoryjne, transportowe, żywieniowe i sprzątania.

  Wybudowanie i wyposażenie stacji pochłonie cztery miliony złotych.  CO TO ZA FIRMA?

  Firma "Fresenius Medical" wywodzi się z Niemiec. Posiada 1600 placówek medycznych w Europie, Azji i Amerykach. Jest obecna w wielu miastach Polski. Na rynku stacji dializ funkcjonuje od 25 lat. Dociera do 124 tysięcy pacjentów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć