Radca - zawód deficytowy?

  Radca - zawód deficytowy?

  /ram/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Radców prawnych za parę lat będzie, jak na lekarstwo? Wskazują na to wyniki ostatnich egzaminów na aplikacje radcowskie. Z okręgu tarnobrzeskiego nie zdała ani jedna osoba. - Wyniki są fatalne. Spośród 91 kandydatów z okręgów kieleckiego, radomskiego i tarnobrzeskiego piszących test, zdało jedynie pięć osób - mówi Krzysztof Kudlicki z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.

  Tak źle nie było jeszcze nigdy.
  Dla porównania, w ubiegłym roku na aplikację radcowską kielecka Okręgowa Izba Radców Prawnych (okręgi radomski, kielecki i tarnobrzeski), dopuściła 44 osoby. W tym roku, po wprowadzeniu jednolitych egzaminów ogólnopolskich, test zdało tylko pięć osób. - Można się pocieszać jedynie tym, że u nas nie było najgorzej, bo w Koszalinie egzaminu nie zdał nikt - mówi Krzysztof Kudlicki.

  Zdający mieli przed sobą test zawierający 250 pytań i trzy alternatywy odpowiedzi. Prawidłowa była tylko jedna. Aby zdać, trzeba było odpowiedzieć na 190 pytań. Absolwentów studiów prawniczych zaskoczyły pytania zbyt szczegółowe, a zarazem dość "egzotyczne", jak choćby z zakresu ochrony środowiska.

  Znacznie lepsze humory mają ci, którzy przystąpili do egzaminów na aplikacje adwokackie. Przyszli adwokaci z okręgu tarnobrzeskiego zdawali egzaminy w Rzeszowie, nasz okręg należy bowiem do struktur tamtejszej Izby Adwokackiej.

  - Do egzaminu przystąpiło 61 osób, spośród nich 44 zdały egzamin. To dokładnie 72,13 procent - wylicza Władysław Finiewicz, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie. Mecenas Finiewicz nie jest jednak zachwycony poziomem egzaminu, a właściwie niskim - w jego ocenie - poziomem wiedzy niezbędnej do zdania egzaminu. Poza tym, test można było zdać na zasadzie "totolotka", wybierając odpowiedź, nie mając zielonego pojęcia o zagadnieniu. Przekonuje też, że większość z osób dopuszczonych do aplikacji, nigdy nie zostanie dobrymi adwokatami. - Niestety, uczelnie kształcące w zawodach prawniczych idą w ostatnich latach na "masówkę". Każdego roku wypuszczają tysiące absolwentów, którzy na przykład przez całe studia nie zapoznali się z procedurą karną - dodaje adwokat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć