Mistrzostwa pomocy

  /KaT/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Resuscytacja krążeniowo - oddechowa ,czyli sztuczne oddychanie na fantomie, to jedna z podstawowych konkurencji na mistrzostwach. Na zdjęciu przedstawiciel

  Resuscytacja krążeniowo - oddechowa ,czyli sztuczne oddychanie na fantomie, to jedna z podstawowych konkurencji na mistrzostwach. Na zdjęciu przedstawiciel drużyny z Zespołu Szkół im. Staszica w Tarnobrzegu wykonuje sztuczne oddychanie. ©K. TAJS

  Uczennice z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu opatrują ofiarę bandyckiej napaści. K. TAJS

  Uczennice z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu opatrują ofiarę bandyckiej napaści.
  (fot. K. TAJS)

  Młodzież z Licem Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu to najlepsi ratownicy medyczni na terenie powiatu tarnobrzeskiego. Ich wiedzę docenili sędziowie podczas Powiatowych Mistrzostw Pomocy Szkolnych Drużyn PCK, jakie rozegrano w Tarnobrzegu.

  Tegoroczna edycja mistrzostw odbywała się pod hasłem "Dziękuję żyję". Na linii startu, wyznaczonej na terenie tarnobrzeskiego "Kopernika" stanęło osiem drużyn, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z miasta i powiatu.

  Na czterech stacjach ratownicy musieli wykazać się umiejętnościami przywrócenia akcji serca, zabezpieczeniem ran u ofiary ulicznej napaści, unieruchomieniem złamanego kręgu szyjnego, pomóc choremu, u którego wystąpił atak padaczki i osobie, która doznała porażenia słonecznego.

  Sędziowie oceniali współdziałanie, sprawność całego zespołu oraz stosowanie odpowiednich procedur medycznych, z którymi młodzież zapoznaje się na lekcjach przysposobienia obronnego.

  Okazuje się, że najwięcej problemów przysporzyła ratownikom wiedza teoretyczna.

  - Na ostatniej stacji młodzież odpowiadała na pytania z zakresu historii i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - mówi Genowefa Stadnik, kierownik biura PCK w Tarnobrzegu. - Niestety, testy sprawiły wszystkim sporo problemów. Poziom wiedzy praktycznej jest różny. Są drużyny doskonale przygotowane. Jest także młodzież, która nie do końca pamięta, jak należy postępować z rannym podczas masażu pośredniego serca. Jednak cieszy nas, że podstawowe umiejętności są opanowane. Ich wiedzę oceniam na dobrą.

  Młodzież udowodniła, że tematyka ratownictwa medycznego nie jest jej obca. Jednak nie wszystkim poszło dobrze. Jedna z drużyn zapomniała, iż w samochodzie, który uczestniczył w wypadku, był jeszcze kierowca. Inni ratowali poszkodowanych, według starych procedur medycznych.

  Po zsumowaniu punktacji pierwsze miejsce w mistrzostwach przypadło drużynie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Drugie - wywalczył zespół reprezentujący Zespół Szkół im. Staszica w Tarnobrzegu. Trzecie - Jednostka Strzelecka "Strzelec" z Tarnobrzega.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć