Czy w pałacu były naciski?

  Czy w pałacu były naciski?

  Marcin RADZIMOWSKI <a href="mailto:radzimowski@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>radzimowski@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aleksander Nauman nie chciał rozmawiać z dziennikarzami o pamiętnym spotkaniu w pałacu prezydenckim.

  Aleksander Nauman nie chciał rozmawiać z dziennikarzami o pamiętnym spotkaniu w pałacu prezydenckim. ©M. Radzimowski

  Aleksander Nauman nie chciał rozmawiać z dziennikarzami o pamiętnym spotkaniu w pałacu prezydenckim.

  Aleksander Nauman nie chciał rozmawiać z dziennikarzami o pamiętnym spotkaniu w pałacu prezydenckim. ©M. Radzimowski

  Były minister zdrowia Mariusz Łapiński ocenia, że prezydentowi zależało na tym, aby sprawę LFO załatwić po myśli jego przyjaciela, Włodzimierza W. M. Radzimowski

  Były minister zdrowia Mariusz Łapiński ocenia, że prezydentowi zależało na tym, aby sprawę LFO załatwić po myśli jego przyjaciela, Włodzimierza W.
  (fot. M. Radzimowski)

  Były minister zdrowia Mariusz Łapiński, eks-szef kancelarii prezydenta Polski Marek Ungier i Aleksander Nauman - były szef Narodowego Funduszu Zdrowia konfrontowani byli wczoraj w tarnobrzeskiej prokuraturze. Powód? Ich wcześniejsze zeznania złożone w śledztwie dotyczącym przyszłości mieleckiego Laboratorium Frakcjonowania Osocza, były znacząco rozbieżne.

  Przez dwie godziny Aleksander Nauman (były szef Funduszu i wiceminister zdrowia) czekał na korytarzu, gdy w tym czasie prokurator konfrontował zeznania świadków Ungiera i Łapińskiego.

  Wyjaśnienie rozbieżności, jakie, zdaniem śledczych, wystąpiły po ich pierwszych przesłuchaniach, ma istotne dla śledztwa znaczenie. Różnice dotyczyły rozmów podczas pamiętnego spotkania w pałacu prezydenckim, dotyczącego LFO (uczestniczyli w niej ministrowie, szefowie gabinetów prezydenta i premiera, miał też zajrzeć prezydent Aleksander Kwaśniewski). Prezydent miał w obecności innych uczestników spotkania zabiegać u ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego, aby na całym zamieszaniu (było mało prawdopodobne, że LFO zacznie działać) najmniej ucierpiał jeden z współudziałowców tej fabryki, a prywatnie przyjaciel prezydenckiej pary Włodzimierz W.

  - Nacisków na mnie nie było i nigdy tak nie twierdziłem - mówi Mariusz Łapiński. - Natomiast Aleksander Kwaśniewski był zainteresowany tym, aby sprawę LFO zakończyć po myśli Włodzimierza W. Ze względu na prokuratorskie śledztwo nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących spotkania, w którym uczestniczył były prezydent.

  W śledztwie dotyczącym mieleckiej fabryki, która nigdy nie przerobiła ani litra krwi, prokuratorzy przesłuchali już prawie wszystkich uczestników owego spotkania w pałacu prezydenckim. Prawie wszystkich, bo zeznań nie złożył jeszcze prezydent Kwaśniewski. Dotychczasowe dwie próby wezwania go spełzły na niczym - pierwszym razem niemożność spotkania się z prokuratorem usprawiedliwiał pobytem za granicą (wykłady na uniwersytecie), za drugim razem wezwanie nie trafiło do rąk adresata.

  - Wydaje się, że przesłuchanie byłego prezydenta jest nieuniknione - mówi prokurator Edward Podsiadły, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

  Najwięcej czasu spędził wczoraj w prokuraturze Marek Ungier, który po dwugodzinnej konfrontacji z Mariuszem Łapińskim, przez kolejne godziny konfrontowany był z Aleksandrem Naumanem. Przypomnijmy, że gdy był wiceministrem zdrowia (zastępcą Łapińskiego), odpowiadał za politykę lekową, programy polityki zdrowotnej i ratownictwo medyczne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Zobacz koniecznie:

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Redukcja punktów karnych. Od kiedy nowe zasady?

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Gry